İletişim Fakülteleri Dekanlarının Teveccühüne Layık Olabilmek!

Prof. Dr. Asaf Varol

Mersin’de yapılan İletişim Fakültesi Dekanları toplantısının benim açımdan ayrı bir önemi vardı. Çünkü Dekan kimliğim olmamasına karşın, bu toplantıya katılmam istenmiştir. Toplantı süresince iletişim fakültesi dekanlarından görmüş olduğum yakın ilgi ve özellikle de yeni oluşturulan Yürütme Kurulu üyeliğine oybirliği ile seçilmiş olmamın bende yarattığı memnuniyeti ifade edebilecek cümleler bulmakta güçlük çekiyorum. Bana karşı duyulan sevgi ve güvene layık olmak, gerçekten büyük emek gerektirecek.

8 Nisan 2006 Cumartesi günü Yönetim Kurulu üyeleri olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Yürütme Kurulu üyeleri olarak kendi aramızda iş bölümü yaptık. Yürütme Kurulu Başkanlığına Gazi Üniversitesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Alemdar Korkmaz, Başkan Vekilliğine Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Aksöyek, Genel Sekreterlik görevine bendeniz, oybirliği ile seçilmişlerdir. Yönetim Kurulu ilk toplantısında bir strateji belirlemiş ve Dekanlar Toplantısında alınan kararların hayatiyete geçirilmesi amacıyla, yoğun çalışma kararı almıştır.

Akreditasyon ve Kalite Geliştirme konusunda Prof. Dr. Hülya Yengin, Prof. Dr. Belma Akşit ve Prof. Dr. Asaf Varol’dan oluşan bir komisyon kurulmuştur. Dekanlar toplantısında alınan diğer kararlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

1. İletişim fakültelerinin sayısının dondurulması ve tüm bölümlerinin kontenjanlarının azaltılarak belirlenmesi,
2. Ö.S.S. sınavına eşit ağıtlık alanından giren adaylar 0.8 katsayı ile ‘Halkla İlişkiler ve Reklamcılık’ ve ‘Reklamcılık ve Halkla İlişkiler’ bölümlerini tercih edebilirken, bölüm içerikleri benzer olmasına rağmen ‘Halkla İlişkiler ve Tanıtım, ‘Halkla İlişkiler’, ‘Reklamcılık’ ve ‘Reklam Tasarımı ve İletişimi’ bölümlerini 0.3 katsayısı ile tercih etmelerinden dolayı, adayların seçenek olanaklarını daraltan bu sorunu çözmek için diğer tanımlamaların da ilave edilerek eşit ağırlık öğrencilerinin de 0.8 katsayısı ile tercih yapabilmelerine olanak verilmesi konusunda çalışma yapılmasına, yürütme kurulunun bu konuda görevlendirilmesi,
3. İletişim Eğitimi Konseyi kurulması konusunda iletişim fakülteleri yürütme kuruluna yetki verilmesi,
4. İletişim fakültelerinin ortak olarak öğrenci çalışmalarını ödüllendirecekleri genel bir yarışma düzenlemesi önerisinin olgunlaştırılması,
5. Mesleki örgütlerin kurulması konusunda destek olunması, meslek örgütlerinin iletişim fakültelerinin dekanlar toplantılarının ardından konularıyla ilgili sunuşlar yapabileceği, alınan bazı önemli kararlardır.

Dekanların oluşturdukları bu güç birliği sayesinde, iletişim fakültelerinin sorunlarının çözümünün kolaylaşacağı inancındayım.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir