İLDEK 2020 TOPLANTISI YARIM KALDI

Prof. Dr. Asaf Varol

varol.asaf@gmail.com

İLDEK; Türkiye’deki, KKTC’deki ve Kırgızistan’daki iletişim fakültelerinin dekanlarının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan bir konseydir. İLDEK Konseyinin 28. toplantısı aslında 2020 Nisan ayı içerisinde Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde Denizli’de yapılacaktı. Ancak COVID-19 pandemisi yüzünden bu toplantı 30 Ekim 2020 tarihinde çevrimiçi, yani uzaktan yapılmasına karar verildi ( https://www.youtube.com/watch?v=Eoh5zSoC6tE&t=4149s )

İLDEK 2020, 30 Ekim 2020 tarihinde sabah 09:30 da açılış konuşmaları ile başlatıldı. İlk konuşmayı, etkinliğe ev sahipliği yapan Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Halil Savaş yaptı. Korona salgını yüzünden toplantıyı uzaktan yapmak zorunda kaldıklarını, ancak ilerleyen dönemlerde dekanları Denizli’de ağırlamak istediklerini söyledi. İLDEK Konsey Başkanı Antalya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ayhan, rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılmadı, ancak video göndererek toplantıya başarılar diledi.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, toplantıya katılanları selamlayarak, iletişimin önemini vurguladı. Azerbaycan’daki kardeşlerimizin maruz kaldığı saldırılara, dünyanın iletişim kanallarını kapattığını ve oradaki zulmü duymadıklarını söyledi.

Daha sonra ben söz alarak İLDEK Konseyinin 2000 yılından buyana yaptığı faaliyetleri özetledim ve bu çevrimiçi etkinliğe önceki dekanların da dâhil edildiğini ve bu sayede katılımcı sayısının zirve yaptığını söyledim.

Bu toplantıda iki onur konuğumuz vardı. RTÜK Başkanı Sayın Ebubekir Şahin ve YÖKAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer Elmas, dekanlara kendi çalışmaları hakkında bilgiler verdiler ve işbirliği yollarını anlattılar.

RTÜK Başkanı Sayın Şahin, iletişim fakülteleri ile işbirliği yapmak için hazır olduklarını ve en kısa sürede etkin çalışmaları başlatacaklarını söyledi. Sayın Başkanın yaptığı konuşmaya https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/rtuk-baskani-sahin-rtukun-sadece-ceza-veren-bir-kurum-olarak-gorulmesine-karsiyiz/2024347 linkinden ulaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmasına, dünya yükseköğretim bağlamında bir türbülans içerisinde bulunduğunu ve bu türbülanstan nasıl çıkacağının çok iyi bilinmediğini belirterek başladı. Eğitimde teknolojiye uyum konusunda 2015 yılından sonra makasın açıldığını ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmakta geri kalındığını belirtti. Bu açığın kapatılmasının, hangi mesleği yaparsa yapsın herkese yetkinlik kazandırılarak sağlanabileceğini, bunun için de dijital yetkinlik, kompleks problem, iletişim yetkinliği, analitik düşünme, değerler ve etik yetkinlik kavramlarının önem kazandığını vurguladı. Çevik liderlik ve bilişim destekli yönetimi başaranların çağa ayak uydurabileceklerini söyledi. Online destekli öğrenme, diploma yerine kısaltılmış kurslar-sertifikalar, önceki öğrenmelerin tanınması, ortaklıklara yönelmenin önem kazandığını vurguladı. Artık dört senelik diplomaların yerini, bu kısa kurslarla meslek edinmeye devrettiğini söyledi.

Yeni kurulan 14 üniversitede Kurumsal Değerlendirme yaptıklarını, 11 üniversitede ilk defa Kurumsal Akreditasyon Programı başlattıklarını ve 59 Üniversitede ise İzleme Ziyareti yaptıklarını belirtti. Bendeniz bu yıl Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurumsal Akreditasyon ve aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İzleme Ziyareti programında görev yapmaktayım.

Daha sonra dekanlar gündem maddelerini görüşmeye başladılar. Prof. Dr. Halil Savaş’ın yürüttüğü oturum başkanlığında; Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu, 26-28 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşen CIDA (Dijital Çağda İletişim) Sempozyumu ile ilgili sayısal bilgiler verdi. CIDA Sempozyumu da gene İLDEK Konseyinin önerdiği ve hayata geçirdiği bir etkinlik olup, birincisi 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç tarafından gerçekleştirilmişti.

Daha sonra söz alarak üniversitelerin uzaktan eğitime hazırlıksız yakalandıklarını ve dolayısıyla bazılarının yanlış kararlar alarak, haksız ve adaletsiz uygulamalara neden olduklarını örneklerle açıkladım. Ara sınavların 5 gün açık tutulması ve öğrencilerin bu 5 gün içinde istedikleri bir anda platforma girip soruları cevaplaması, haksız notların alınmasına neden oldu. Çünkü önceden sınava giren bazı öğrenciler soruların resmini çekerek arkadaşlarına dağıttıkları görüldü. Bu haksızlığı fark eden bazı üniversite yönetimleri, sınavların aynı anda yapılamasını, soruların süreli olmasını, sorular arasında gezinti yapılamamasını, sınav sorularının ve doğru şıklarının yerlerini değiştirerek daha fazla sınav güvenliği sağladıklarını örneklerle açıkladım.

Öğle sonu program sürerken İzmir’de 14.51’de deprem oldu. Etkinliğimize İzmir ve yöresinden katılan bazı dekanlar sarsıntıyı fazlasıyla hissettiklerinden bağırmaya başladılar. Bu anlar toplantı kayıtlarına aynen yansıdı ve mecburen toplantıya son vermek zorunda kaldık.

Program gereği bazı konuları tartışmaya fırsat bulamadık. Ortalık biraz sakinleştikten sonra görüşülmeyen gündem maddelerini yarım gün yapacağımız bir toplantı ile tamamlamayı planlıyoruz. İLDEK Konseyi 2020 toplantısının güncellenmiş önceki programını da ileride tarihsel kayıt oluşturması açısından aşağıda tekrar veriyorum.

Deprem dolayısıyla hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarını kaybedenlere de baş sağlığı diliyorum. 2020 yılı felaketler yılı olarak hem Türkiye hem de dünya tarihine geçti. En kısa sürede özlediğimiz eski günlerimize kavuşmamızı diliyorum.

28. İLDEK DEKANLARI TOPLANTISI PROGRAMI

30 Ekim 2020 (ZOOM Üzerinden yapıldı)

https://www.youtube.com/watch?v=Eoh5zSoC6tE&t=4149s

PROGRAM

Başlık Saatler Konu Öneri sahibi
AÇILIŞ
09:30-09.32 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
09.32-09.38 Prof. Dr. Halil Savaş , Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı
09.38-09.42 Prof. Dr. Ahmet Ayhan , İLDEK Dönem Başkanı, video görüntüsü ile katıldı
09.42-09.46 Prof. Dr. Ahmet Kutluhan , Pamukkale Üniversitesi Rektörü V.
09.46-10.00 Prof. Dr. Asaf Varol , İLDEK Daimi Üyesi,

İLDEK kısa sunumu

10.00-10.30 Ebubekir Şahin, (RTÜK Başkanı)
10.30-11.00 Prof. Dr. Muzaffer Elmas (YÖKAK Başkanı)
I.OTURUM
11:00-12:00 Prof. Dr. Halil Savaş Oturum Başkanı
CIDA Sunumu, Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu
Pandemi sürecinde Zorunlu Staj Uygulaması Prof. Dr. Mutlu Binark
Pandemi süresince İlet. Fak. Eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi Prof. Dr. Mutlu Binark
Pandemi sürecinde Uzaktan Eğitim Deneyimleri Prof. Dr. Asaf Varol

Prof. Dr. Mutlu Binark

II. OTURUM
14:00-15:00 Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç

ve

Prof. Dr. Nazım Elmas

Oturum Başkanları
Dekan sorularının alınması ve tartışılması

İLEDAK Akreditasyonunda

Reklamcılık için neden bilimsel faaliyetlere katılma zorunluluğu var?

Dekanlardan akreditasyon konusunda gelen sorular

Prof. Dr. Billur Ülger
15:10-16:30 İLEDAK Çalışmaları, Akreditasyon eğitimleri Prof. Dr. Aysel Aziz

Prof. Dr. Sacide Vural

16:30-17:oo Prof. Dr. Asaf Varol Gelecek yıl İLDEK Toplantısı yerinin belirlenmesi
CIDA Sempozyumunun 2022’de yapılacağı üniversitenin belirlenmesi
17:00-17.30 Sonuç Bildirgesinin okunması ve onaylanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir