Prof. Dr. Gül Rengin Küçükerdoğan1966 İstanbul doğumludur. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Lisans programını ve aynı programda yüksek lisans eğitimini tamamlayarak, 1993-1996 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Doktora Programında, “Reklam görüntüsünde dilsel ve görsel iletinin çözümlenmesi için bir yöntem önerisi: Uygulama örneği” adlı teziyle doktor unvanı almıştır. 

1990-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Bölümünde okutman olarak görev yapan ve ardından İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne kuruluş aşamasında öğretim üyesi olarak Yrd. Doç. Dr. olarak geçiş yaptı. Bir yıl İletişim Sanatları Bölümünde aynı kadroda çalışarak, 2003 yılında “Uygulamalı İletişim” alanında Doçent unvanını ve kadrosunu aldı. Aynı üniversitede 2009 yılında Profesörlük kadrosunu aldı. 2017 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi’nden ayrılarak Ocak 2018’de Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi kuruluş aşamasında görev alarak, Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne Profesör olarak atandı.

Hem 2015-2017 arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde hem de 2020 itibariyle Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dekanlık yaptı. Ayrıca yine aynı üniversitelerde Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, 1993-1996 arasında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Yayın Planlama ve Koordinasyon Dairesi’nde “Uzman” kadrosunda görev aldı. AISV/ IAVS (International Association of Visual Semiotic) (Uluslararası Görsel Göstergebilim Derneği) Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

I. Ulusal İletişim Kongresi (2000), Uluslararası Görsel Göstergebilim Kongresi VISUALIST 2012, INMECS’21 (Uluslararası Medya ve Kültürel Çalışmalar Kongresi (2021) gibi birçok ulusal ve uluslararası Kongrelerde Koordinatör ve Bilim Kurulu Üyesi olarak çalıştı. Ara Sıra Dergisi, The Turkish Online Journal of Design Art And Communication- TOJDAC gibi dergilerde editörlük yaptı. Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi için “Reklam Kampanyaları ve Reklamcılık Uygulamaları” Ders Kitabının Editörlüğünü üstlendi.

İlad-İledak İletişim Eğitimi Akreditasyon Kurulu Üyesi olarak denetimlerde görev aldı ve  Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Nişantaşı Üniversitesi İletişim Fakültesi programlarının Akredirasyonlarında değerlendirici olarak çalıştı. Ekim 2023 itibariyle de İledak Yürütme Kurulu Üyesi olarak seçildi.

Reklam alanında yazılmış ve ulusal yayınevleri tarafından basılmış 3 adet kitabı (Reklam Nasıl Çözümlenir?, Reklamda Kültürlerarasılık, Reklam Söylemi) bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet çeviri kitabı (Dünya Sanat Tarihi) ve 1 adet ortak yazarlı İletişim Sözlüğü (Etkili İletişim Terimleri) de bulunmaktadır.

100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası düzeyde yayımlandığı makale, bildiri ve kitap bölümü bulunmaktadır. 2009-2011 yılları arasında Brandage dergisinde ve 2011-2014 yılları arasında Grafik Tasarım Dergisinde köşe yazarlığı yapmış ve marka, marka sembolleri, grafik tasarım, marka göstergebilimi konularında yazılar yazmıştır.

Halen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Küçükerdoğan iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

İletişim:

grengin.kucukerdoga@hku.edu.tr

 r.kucukerdogan@gmail.com