İLDEK 2020 SANAL ORTAMDA YAPILACAK

Prof. Dr. Asaf Varol

varol.asaf@gmail.com

İletişim fakülteleri dekanları İLDEK Konseyi çatısı altında 28. Toplantısını bu yıl Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. Bu toplantı maalesef pandemi nedeniyle ZOOM üzerinden yapılacak. 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıda, dekanlar pandemi sürecindeki iletişim öğretimini tartışacak ve gelecek için öngörülerini sunacaklar.

 

2000 yılından beri İLDEK Konsey çalışmalarının içerisinde yer alıyorum. Bu nedenle de İLDEK sürecini çok iyi biliyorum. Her yıl İLDEK Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri farklı üniversitelerden seçilmektedir. Dekanların teveccühleri sonrasında beni daimi üye yaptılar ve yürütme kurulunun tek değişmeyen üyesi olarak görevimi sürdürmek için çabalıyorum.

 

Bu yıl ele alınacak konuların başında uzaktan eğitim gelmektedir. Çünkü bütün iletişim fakülteleri 2020 Bahar dönemini uzaktan eğitim şeklinde tamamladılar. Buna ilave olarak 2020 Güz dönemini de uzaktan eğitim şeklinde sürdürmeye devam ediyorlar. Gelecek için şu anda bir şey söylemek gerçekten çok zor. Gidişat iyi değil ve pandemi bu şekli ile devam ederse, daha bir müddet uzaktan eğitimi tercih edeceğiz.

 

İletişim fakülteleri dekanları sık sık değişmekte… Her yıl yeni dekan ya da dekan vekilleri aramıza girmektedir. Bu trafik yoğunluğu nedeniyle her yeni dekana İLDEK Konseyini anlatmak durumunda kalıyoruz. Aslında İLDEK ile ilgili çok önemli bir arşive sahibiz. 2000 yılından beri iletişim dekanları toplantılarının hafızası, http://www.ildek.org sayfasında yayınlıyoruz.

 

Bu toplantıda görüşülecek konular ağırlıklı olarak uzaktan eğitimde iletişim fakültelerinin deneyimleri olacaktır. Ayrıca İletişim

 

 

 

 

 

Fakülteleri Akreditasyon kuruluşunu İLEDAK’ın iletişim fakültelerini akreditasyon açısından değerlendirirken ne tür hususlara önem verdikleri konuları da ele alınacaktır. Böylece akreditasyon almak isteyen iletişim fakültelerimiz, konu hakkında doğrudan bilgi sahibi olacaklardır.

 

Diğer önemli bir konu ise, Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK) 2016 yılından beri üniversitelerimizi akreditasyon bağlamında yaptığı çalışmaları; birinci ağızdan YÖKAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Muzaffer Elmas’tan dinleyeceklerdir. Sayın YÖKAK Başkanımız 2019 yılında Giresun’da gerçekleştirdiğimiz İLDEK toplantısına da katılmıştı ve dekanlarımız bilgilendirmişti. Ancak bu yıl işin içerisine bir de uzaktan eğitim girdiği için YÖKAK da bu çerçevede bazı değişikliklere gitti ve değerlendirmeleri uzaktan yapmaya başladı.

 

Pandemi, İLDEK toplantılarının yapılmasını engelleyemeyecek. Sanal ortamlarda da olsa bu faaliyet 2020 yılında Pamukkale Üniversitesinin etkinliği olarak tarihsel gelişimde yerini alacaktır.

 

RTÜK Başkanı Sayın Ebubekir Şahin’in toplantıya katılacak olması, iletişim açısından büyük önem arz etmektedir. Daha önceki yıllarda İLDEK ve RTÜK bazı işbirlikleri içerisine girmişti. Son yıllarda bu işbirliği yapmada duraksama yaşandı. Ümit ediyorum ki RTÜK, bu toplantı sonrasında önemli bazı projelerin ortak yapılmasını,  İLDEK aracılığı ile iletişim fakülteleriyle birlikte sürdürebilecektir.

 

Sonuç olarak, İLDEK tüm hızı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yıl alınacak önemli kararların iletişim çalışmalarına ışık olacağını ümit ediyorum. Taslak programı da aşağıda veriyorum. Ancak bu taslak programda son anda günden maddeleri açısından bazı değişikliklerin olabileceğini de göz önünde bulundurulalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

28. İLDEK DEKANLARI TOPLANTISI PROGRAMI

 

30 Ekim 2020 (ZOOM Üzerinden yapılacaktır)

 

Saat Konu Öneri sahibi
AÇILIŞ
09:30-10:30 Prof. Dr. Halil Savaş Pamukkale Üniv. İlet. Fak. Dekanı
Prof. Dr. Ahmet Ayhan İLDEK Dönem Başkanı
Prof. Dr. Ahmet Kutluhan Pamukkale Üniversitesi Rektör Vekili
RTÜK

YÖKAK

YÖK

Protokol konuşmaları

Ebubekir Şahin, RTÜK Başkanı (Kesinleşti)

Prof. Dr. Muzaffer Elmas (Kesinleşti)

Prof. Dr. Yekta Saraç (Tensip buyurdukları takdirde)

Prof. Dr. Asaf Varol İLDEK Tarihi hakkında kısa sunum
I.OTURUM
10:40-11:30 Prof. Dr. Halil Savaş Oturum Başkanı
Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu CIDA Sunumu
Pandemi sürecinde Zorunlu Staj Uygulaması Prof. Dr. Mutlu Binark
Pandemi süresince İlet. Fak. Eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi Prof. Dr. Mutlu Binark
Pandemi sürecinde Uzaktan Eğitim Deneyimleri Prof. Dr. Asaf Varol

Prof. Dr. Mutlu Binark

II. OTURUM
11:40-13:00 Prof. Dr. Nazım Elmas Oturum Başkanı
Dekan sorularının alınması ve tartışılması
III. OTURUM
14:00-15:00 Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç Oturum Başkanı
İLEDAK Akreditasyon

Reklamcılık için neden bilimsel faaliyetlere katılma zorunluluğu var?

Dekanlardan akreditasyon konusunda gelen sorular

Prof. Dr. Billur Ülger
15:10-16:30 Prof. Dr. Aysel Aziz İLEDAK Çalışmaları, Akreditasyon eğitimleri Prof. Dr. Aysel Aziz
16:30-17:oo Prof. Dr. Asaf Varol Gelecek yıl İLDEK Toplantısı yerinin belirlenmesi
CIDA Sempozyumunun 2020’de yapılacağı üniversitenin belirlenmesi
17:00-17.30 Sonuç Bildirgesinin okunması ve onaylanması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir