Fırat Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi Kuruldu

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Fırat Üniversitesi kuruluşundan günümüze kadar hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Doğu’da Malazgirt, batıda Keban, kuzeyde Kemaliye güneyde Maden ilçelerimizin oluşturduğu mekansal sınırlar içerisinde birçok il ve ilçede Meslek Yüksekokulları ile Fırat Üniversitesi, Bölge Üniversitesi kimliğine ulaşmış bulunuyor. Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Erzincan illeri Fırat Üniversitesi’nin eğitim ve öğretimini sürdürdüğü hinterland içerisinde yer alıyor. Bu iller içerisinde fakülteler, meslek yüksek okulları ve üniversitenin değişik amaçlı kurulmuş birimleri hizmetlerini başarı ile sürdürüyor.

2000 yılı ile birlikte Üniversite Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Eyüp G. İsbir, İletişim Fakültesi’ne devreye alarak önemli bir gelişmeye daha imzasını atmış oldu. Çünkü bu fakülte, faaliyetleri gereği Elazığ halkı ile bütünleşmek zorunda. İletişim Fakültesi taşıdığı misyon gereği, Elazığ’daki sosyal ve kültürel faaliyetlerin düzenlenmesi, yürütülmesi ve bu alanda sorumluluk taşıyan oluşumlar içerisinde yer almak zorundadır. Bir taraftan ileride açacağı “Radyo Televizyon ve Sinema”, “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” ve “Gazetecilik” alanlarında ülkemize eleman yetiştirirken, diğer taraftan Elazığ’daki Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti, diğer sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte el ele vererek düzenleyeceği etkinlikler ile de hizmetlerini sürdürmek durumundadır.

1992’li yıllarda FIRAT RTV’nin yayına geçmesi ile Fırat Üniversitesi görsel medyanın Elazığ’a taşınmasının öncülüğünü yapmıştı. Kısıtlı imkanlarla başlattığı televizyon yayıncılığı günden güne gelişme göstermiş ve bugün günde yedi saat yayın yapan bir eğitim televizyonu konumuna gelmiştir. 1997’de Fırat Üniversitesi Senatosu, FIRAT RTV’nin sahip olduğu alt yapı imkanlarını göz önüne alarak İletişim Fakültesi’nin kurulmasını kararlaştırmış ve bu karar aynı yıl Yükseköğretim Kurulu’nca onaylanmıştı. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi 19.09.1997 tarih ve 23115 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 97/9930 sayılı kararı ile de kuruluşunun ilk basamağını tamamlamıştı.

24 Mart 2000 tarihinde Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Eyüp G. İsbir’in teklifleri ve Yükseköğretim Kurulu’nun ataması sonucunda bendeniz İletişim Fakültesi Dekanı olarak göreve başlamış bulunuyorum. Fakültenin bir an önce layık olduğu konuma gelmesi için yapacağım çalışmalarda, Elazığ’daki tüm sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşlarının desteğine ihtiyacım olacaktır. Adı geçen oluşumların İletişim Fakültemizi destekleyeceklerine olan inancımı belirtir, bu konuda her türlü görüş ve önerilerinizi memnuniyetle karşılayacağımı bildirmek istiyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir