İletişim Etiği

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Elazığ Fırat Gazeteciler Cemiyeti işbirliği yaparak 29 Mayıs’ta “İletişim Panelini” düzenliyorlar. İletişim Fakültesi’nin eğitim-öğretime başlaması çalışmalarının sürdürüldüğü bu dönemde bu panel daha da anlam taşıyor.

İlimizde İletişim Fakültesi’nin açılması ile birlikte, yerel düzeyde faaliyetlerini sürdüren görsel ve yazılı basında önemli bir hareketliliğin yaşanacağı düşüncesindeyim. İletişim Fakültesi, düzenleyeceği eğitim ağırlıklı etkinlikleri ile yerel medyada lokomotif görevi üstlenmeli diye düşünüyorum. Çünkü özellikle görsel medyada bazen iletişim etiği açısından kabul edilemeyecek seviyelerde sözde televizyon programların yapıldığına ve zaman zaman yerel televizyonlarda güzel Türkçe’mizin katledildiğine şahit olabiliyoruz.

Hazmedilmeden ulaşılan veya hak edilmeden elde edilen görevleri yürüten bazı sözde basın mensupları, ellerine aldıkları bir kamera veya fotoğraf makinesinin şişirilmiş devasa görüntüsüne sığınarak, insan hak ve özgürlüklerini ve basın ahlakını çiğneyerek hakaretlere varan davranışlar içerisine girebiliyorlar. Merak ettiğim, bu kişiler bir an için rollerini değiştirip haklarına tecavüz ettikleri kişilerin yerlerini alsalardı, acaba acımasız ve de haksız davranışları nasıl karşılarlardı?

29 Mayıstaki İletişim Paneline Hulki Cevizoğlu, Ertürk Yöndem, Tayfun Talipoğlu, Mehmet Soysal, Selim Budak, Engin Noyan, Sadık Kemal Tural, Namık Kemal Zeybek, Recep Bilginer, Yavuz Bülent Bakiler, Alemdar Yalçın yanında, görsel medyanın bazı sürpriz isimleri de katılacaklar. Aynı günün akşamı Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ve Fırat Üniversitesi Rektörlüğünün vereceği ödüller dağıtılacak. Bu panelin en önemli yönü Elazığ’daki yazılı ve görsel basının ve İletişim Fakültesi’nin birlikte hareket etmeleridir.

Elazığ’da basın açısından yeni bir döneme girilmektedir. Eski yıllarda basında yaşanan bazı olumsuz direnişlere son vermenin zaman gelmiş bulunuyor. Elazığ’da faaliyetlerini sürdüren yazılı ve görsel basın ve İletişim Fakültesi bir araya gelerek, çok güzel faaliyetleri sürekli yaşatabilirler. 29 Mayıs İstanbul’un fethi törenleriyle aynı günde yapılması, İletişim Paneline bir başka güzellik katmıyor mu?

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir