İletişim Fakülteleri Yeniden Yapılanıyor

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol @firat.edu.tr

İletişim Fakülteleri Dekanları 5-6 Mayıs 2000 tarihleri arasında Ankara’da toplanarak önemli bazı kararlar aldılar. Toplam 19 İletişim Fakültesinden Akdeniz, Anadolu, Ankara, Atatürk, Behçeşehir, Ege, Fırat, Galatasaray, Gazi, İstanbul, İstanbul Bilgi, Maltepe, Mersin (İletişim Fakültesi kurulma çalışmaları halen devam ediyor) ve Selçuk Üniversitelerinin dekan veya dekan yardımcıları bir araya gelerek, tek bir güç olarak ortaya çıkmak amacıyla aşağıdaki kararları aldılar.

-İletişim Yüksek Konseyi kurularak, iletişim sorunlarının en üst düzeyde tartışılması, kararlar alınması ve öneriler üretmesi sağlanacak.
-Bilişim ve İletişim Teknolojileri Çalışma Grubu oluşturularak, yeni teknolojilerin iletişim topluluğu tarafından yoğunluklu kullanılması sağlanacak. Bu çalışmalar Bilgi, Fırat ve Selçuk Üniversitelerinin İletişim Fakültelerinin dekanları tarafından yürütülecek. Bu balgamda ilk etapta İnternet Ağı üzerinden dekanlar arasında bir tartışma listesi oluşturulacak. İletişim Fakültelerinin Web sayfaları hazırlanarak İnternet kullanıcılarının hizmetine sunulacak.
-Sinema ve Telif Eserler Çalışma grubunda ise Bahçeşehir, İstanbul, Maltepe ve Mersin Üniversiteleri İletişim Fakülteleri Dekanları görev aldılar. Bu grup, telif eserlerin koruması konusunda çalışmalar yapacaklar.
Basınla ilgili kurulan çalışma grubunda ise Akdeniz, Anadolu, Ege, Galatasaray, Gazi İletişim Fakültelerinin dekanları görevlendirildiler.
-Bilgi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur ile Fırat Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Asaf Varol, hazırlanacak tüm çalışmalarda dil ve anlatım birliğini sağlamak üzere eşgüdüm içinde sekreteryayı yürütecekler.
-Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi ile ilgili hazırlanan 60 sayfalık bir tanıtım kitapçığı, diğer Dekanlar tarafından takdirle karşılanmış ve 1992 yılından beri FIRAT TV’nin çalışmaları konusunda yapılan bilgilendirme sunuşu büyük ilgi toplamıştır.

Dekanların oybirliği ile almış olduğu diğer önemli bir konu ise Üniversitelerin radyo ve televizyon yayınları yapabilmesi için öncelikle ve ivedilikle yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırılmıştır.

Bundan böyle İletişim alanında yapılacak sempozyum ve kongreler için de bir düzenleme getirilmiştir. İletişim 2. kongresinin Ekim 2000’de veya 2001 yılının Şubat ayını geçmeyecek şekilde düzenlenmesi görevi ise İstanbul Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Nükhet Güz’e verildi.

2001 Nisan Ayında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nce düzenlenecek olan “Uluslararası İletişim Sempozyumu” çalışmalarının desteklenmesi ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 2002 Yılındaki İletişim Sempozyumunun ikincisini düzenleme talebi uygun görüldü.

İletişim alanında yapılan yüksek lisans, lisans ve doktora tezlerinin listeleri Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesine ulaştırılacak ve Üniversitemizde İnternet kullanıcıların hizmetine sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.

İletişim Fakültesi dekanlarının bundan böyle ortak hareket etmeleri konusunda aldıkları karar, kısa süre içerisinde meyvelerini vermeye başlayacaktır.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir