Iletişim Fakültelerinin Dekanlari Izmir’de Toplaniyor

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

İletişim Fakültelerinin Dekanları 6 Mayıs’ta Ankara Karagöl’de toplantı yapmış ve müteakip toplantının 30 Haziranda Ege Üniversitesinde yapılmasını kararlaştırmıştı. İletişim Fakültelerinde yeniden yapılanmayı ve birlikteliği sağlamak için seri toplantılar yapılıyor. Bu toplantıya çalışma grupları yaptıkları ön hazırlıkları getirecek ve tartışmaya sunacaklar.

İletişim Fakülteleri sosyal ağırlıklı puan ile öğrenci almaktadır. Nitekim bu yıl sözel puan türü ile iletişim fakültelerine girilebilecek. Oysa 1991’li yıllarla birlikte özel radyo ve televizyon yayınlarının Türkiye’de çoğalması ile, iletişim fakültelerinin önceki imajında önemli değişiklikler olmuştur. Yeni teknolojilerin devreye girmesi ile, radyo ve televizyon yayın teknikleri çok büyük değişimler göstermiştir. Bunun sonucu olarak da iletişim fakülte mezunlarında aranan özellikler değişime uğramıştır.

Özel radyo ve televizyon şirketlerinin ulusal ve mahalli düzeyde çoğalmış olması, iletişim fakültesi mezunlarına olan talepte önemli artış göstermiştir. İletişim fakülteleri mezunları da artık kullanılan teknolojinin özellikleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin bilişim ve iletişim alanındaki yeni teknolojiler alanında bilgi sahibi olan bir yönetmenin bir senaryoyu uygulamaya almasıyla, bu bilgilerden yoksun bir yönetmenin aynı işi yapması elbette ki farklı düzeylerde olacaktır. Bugün Avrupa ülkelerinin üniversitelerinde yetiştirilen insan tipinde önemli değişiklikler uygulanıyor. Örneğin tamamen sosyal bir bölümde okuyan bir öğrencinin yeni teknolojileri öğrenmeleri için, teknoloji dersleri okutuluyor veya tam tersi mühendislik eğitimi yapan bir öğrencinin sosyal bazı dersleri okuması zorunlu kılınıyor.

İletişim Fakültelerine öğrenci alımında sözel puan türü yerine eşit ağırlık türü puanla öğrenci alması gerekir. Çünkü eşit ağırlık; sözel ve sayısal puan türlerinin aritmetik ortalaması olup, teknolojik gelişmelere uyum sağlamada sayısal puan türünün öne çıktığı göz ardı edilemez. O nedenle gelecek yıldan itibaren İletişim Fakültelerinin artık eşit ağırlık puan türü ile öğrenci alması gerekir.

Diğer bir konu ise İletişim Fakültelerinde okutulan dersler ve içerikleridir. Bir iletişim Fakültesi mezunu İnternet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayınlarından bihaber olmamalıdır. Özel radyo ve televizyonlarının çoğalması ile birlikte, görüntü ve ses kirliliği kavramları önem kazanır oldu. O halde iletişimin bir de ortaya çıkardığı çevre sorunları söz konusudur. Seçim sonuçlarının bilgisayar ekranından aktarılması veya reklamlar için kullanılacak programlar, animasyon ve iletişim istatistiği türünden derslere ihtiyaç doğuruyor.

O halde İletişim Fakültelerinde köklü bir yeniden yapılanma söz konusu olmalıdır. Fırat Üniversitesi yeni kurulan bir fakülte olarak tüm bu durumları nazara alarak, ders ve içeriklerini hazırlamıştır.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir