Elaziğ’daki Görsel Medya Üzerine Bir Yorum

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Elazığ’da yerel düzeyde yayın yapan üç televizyon bulunmaktadır. Bunlar Kanal E, Kanal 23 ve Fırat RTV’dir. Yerel görsel medya deyip geçmemek lazım. Görsel yerel medya sayesinde Elazığ’da olayları zamanında öğrenme, kültürel programlarla geçmişimizi yeni kuşaklara aktarma, spor programlarıyla ilimizdeki spor faaliyetler hakkında bilgi sahibi olabiliyor ve açık oturumlarıyla gündemi evlere taşıyabiliyoruz.

Televizyon yayıncılığı başlı başına bir olay. Radyo yayınları ile kıyaslandığında aralarında çok büyük farklılıkların olduğunu herkes hemen fark eder. Televizyonun görsellik boyutu, çok dikkatli çalışmayı gerektirir.

Yerel görsel medyamızın yıllar itibariyle gelişim çizgisini irdelediğimizde çok güzel resimler ortaya çıkıyor. İlk yayın dönemlerinde bazı önemli hususlara dikkat etmediğimiz oluyordu. Örneğin haber okutturduğumuz spikerler çok sık yanlışlıklar yaparken veya Türkçe’yi tam anlamıyla yerli yerinde kullanamazken, bugün çok farklı bir tablo ortaya çıkıyor.

Kanal E, Kanal 23 ve FIRAT RTV’de haberleri okuyan arkadaşlarımızın konuşmaları ve diksiyonları takdire şayan. Büyük ulusal medyada spikerlik yapanlarla yarışabilecek durumda olanlar var. Diğer taraftan açık oturum düzenleyen program yapımcılarımızın önemli bir bölümü kendilerini çok geliştirdiler. Konuklarına yönelttikleri sorular ile can alıcı noktaları açıklığa kavuşturabiliyorlar.

Bu televizyon kanallarımız eğitim ve öğretime katkı sağlama açısından kendi kendilerine bir okul oldular. Yerel görsel medyada çalışanlar ise tüm güçlerini seferber ederek daha kaliteli bir program yapma için çaba gösteriyorlar.

23 Haziran 2000 tarihinde FIRAT RTV’de Özcan Karakaya’nın yaptığı “Panorama” programının konukları FIRAT RTV’de çalışan Serpil, Erkan, Vedat, Zeki ve Gürkan olunca, çok yoğun işim olmasına rağmen oturup neler dediklerini dinledim. Kendilerini FIRAT RTV’ye adadıklarını görmem, beni çok duygulandırdı. Gerçekten tümü büyük özveri ile çalışıyordu. Diğer kanallarda çalışanlar da benzer durumdadırlar. Bu çocukların daha gelişmesini sağlamak için ele ele vermemiz gerekir. O nedenle İletişim Fakültesi Dekanı olarak üzerime ne düşüyorsa, yasal sınırların dışına çıkmamak kaydı ile hizmete hazırım.

Kanal E, Kanal 23 ve FIRAT RTV birlikte Elazığ halkına hizmeti amaç edinmelidir. Daha başarılı hizmetler vermek üzere biri biri ile yarışmalıdır. Ancak sağdan soldan aldıkları duyumlarla birbirlerini yıpratma yolunu hiçbir zaman gündeme getirmemelidirler. O nedenle ilk fırsatta bir araya gelip yeni bir strateji belirleyerek, yayın hayatımızı daha da güzelleştirme yoluna girmeliyiz.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir