Fırat Televizyon Yayıncılığında Karşılaşılan Bazı Üzücü Olaylar

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Fırat Televizyonu Elazığ’da yayın yapan ilk yerel televizyon idi. Televizyon yayınlarımızın ilgi görmesi üzerine, yerel yayın yapan EL-TV ve TEL-TV adları ile iki ayrı televizyon şirketi daha kurulmuştu.

Elazığ’da vericileri bulunmayan bazı ulusal özel televizyonların yayınlarını da kendimize ait vericiler üzerinden veriyorduk. Vericileri bize ait diğer özel televizyonların yayınlarını aktarmamız, bazen başımıza büyük olaylar açabiliyordu. 20.12.1992 akşamı Kanal 6’da Ahmet Altan ve Neşe Düzel’in sunduğu “Bizim Konuk” programının konuğu Emine Şenliklioğlu idi. Kanal 6’nın Londra’daki merkezinde meydana gelen bir arıza nedeniyle yayında kısa süreli bir kesilme meydana gelmiş ve yerel EL-TV televizyonu bu kesintinin tarafımdan kasten yapıldığını duyurmuştu. Gerçek dışı bu duyuru yüzünden birçok tehditler almıştım. Milliyet Gazetesi 21.12.1992 günü kesintinin Londra’dan kaynaklandığını “Programa Tepki” başlığı ile vermişti. Ancak devlet memuru olduğumdan kendimi savunma müsaadesini ancak 12.01.1993 tarihine alabilmiştim. Üç hafta sonra basına açıklama yapmış olmam da sonucu pek değiştirmemişti.

Elazığ’da FIRAT TV, EL-TV ve TEL-TV’nin yerel yayın yaptığı dönemlerde en çok izlenen yerel kanal FIRAT TV idi. Bu durum diğer iki yerel kanalı fazlasıyla rahatsız ediyordu. Yayınlarımızı engellemek için kanalımız üzerine boş görüntü bindiriliyor ve yayınlarımızın net izlenmesi engelleniyordu. Şikayetleri sonucu, FIRAT TV Genel Koordinatörü olarak 02.04.1993 tarihinde Sanık sıfatı ile ilk defa ifade vermem gerekti. Artık her şikayet vaki olduğunda Emniyete çağrılıyor ve ifadem alınıyordu. Her defasında ısrarla eğitim yapmak, Elazığ halkının eğitim ve öğretimine, kültürel değerlerine katkı sağlamak için yayın yaptığımızı savunuyordum. Emniyete o kadar sık çağrılıyordum ki “Emniyet koridorlarında beni gören polisler “Hocam yine mi ifade vermeye geldiniz?” demeye başlamışlardı.

1995’li yılların başlarında Elazığ’da yerel televizyon şirketleri birden fazla değişik kanal üzerinden filtresiz vericilerle yayın yapıyorlardı. Bunun sonucu olarak da ulusal televizyon yayınları enterfere ediliyor ve görüntü kirliliğinin FIRAT TV’den kaynaklandığı belirtiliyordu. Ancak ölçümler sonucunda kirliğinin sebebinin biz olmadığı anlaşıldı. O dönemlerde Elazığ halkı net görüntü elde edebilmek için antenlerini değiştiriyor, bu durum ise anten satan esnafı fazlasıyla memnun ediyordu.

23.02.1995 tarihinde saat 19.30 da Harput’taki vericimize sabotaj yapılmıştı. Daha önceki yıllarda da eski kulede (Polis lojmanları yanı) bulunan vericimizin anten kabloları kesilmiş ve cihazımızın arızalanmasına sebep olunmuştu. Bu defa link çanağı tahrip edilmiş ve linkin parçası (LNB) çalınmıştı. Bu olay 24 Şubat 1995 tarihli yerel gazetelerde yer alıyordu.

Fırat Televizyonu mücadelesi bir roman olacak nitelikte. Fırat Televizyonu ile ilgili ilginç anılarımı, ileride yazacağım “Anılarım” kitabımda yer vererek tarihselleşmesini ve gelecek nesiller tarafından belgesel olarak kullanılabilmesini arzuluyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir