İletişim Fakültemizin İlk Resmi Konukları

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

9 Şubat 2001 günü Valimiz Sayın Osman Aydın, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, Emniyet Müdürümüz Sayın Feyzullah Arslan ve Zülfü Ağar Polis Okulu müdürümüz Sayın Adem Kızılkaya üniversitemizde dekanlıklarımızı ziyarete gelmişlerdi. Bu ziyaret fakültemiz açısından çok önemliydi, çünkü kendi binasına taşındıktan sonra ilk defa resmi konuklarımızı ağırlıyorduk.

İletişim Fakültesine dekan olarak atanmış olmamın üzerinden yaklaşık 10 aylık bir zaman geçti. Hedefimiz bir an önce bu fakülteye öğrenci almaktı. İletişim Fakültemizin “Radyo Televizyon ve Sinema” bölümünü açması için fiziki imkanlarımız hazırdı. Yerel yayın yapan Fırat Televizyonu imkanları, bu bölümün öğrencileri için büyük bir potansiyel arz etmektedir. Öğrencilerimiz uygulamalı bütün derslerini rahatlıkla Fırat Televizyonuna ait mekanlarda yürütebilecektir.

Sayın Rektörümüz İletişim Fakültesi için yeni bir bina tahsis ederek öğretim elemanları ve öğrencileri için mekan sorununu çözmüştür. Ancak mefruşat açısından henüz çok fakiriz. Rektörümüzün, bu yıla ait üniversite bütçesinden sağlayacağı destek ile fakültemizin mefruşat probleminin önemli bir bölümünü çözeceğine inanıyorum.

Fakültemize öğrenci alabilmek için Yükseköğretim Kurulu nezdinde girişimler sürdürülmektedir. YÖK, Üniversite Senatomuzun İletişim Fakültesi’nde açılacak bölüm ve anabilim dalları konusunda aldığı kararı onaylamıştır. Ancak bölüm ve anabilim dallarının açılmasının Yükseköğretim Kurulu’ndan onaylanması, öğrenci almamız için yeterli olmamaktadır. Bir bölüme öğrenci alabilmek için Senatonun öğrenci alımı ile ilgili kararının da Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışmalarımızı bu son aşamaya yönlendirmiş bulunuyoruz.

Öğrenci alımının gerçekleştirmesi halinde, Fakültemiz çok hızlı bir gelişme gösterebilir. Çünkü öğrencilerin öğretime başlamalarıyla birlikte eksiklikler çok daha belirgin fark edilecek ve eksikliklerin giderilmesi için daha planlı bir çaba sarf edilecektir. Üniversitelerin kısıtlı bütçeleri ile yeni bölüm ve fakülte ihtiyaçlarını karşılamak çok uzun süreler alacaktır. O nedenle sivil toplum örgütlerinden de destek sağlanmalıdır.

Bazı sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkıp, “Sayın Rektörüm yeni açtığınız filan fakültenin mefruşatını biz döşeyelim” tekliflerini beklemek çok mu yanlış olur? Rektörümüz Sayın Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl bir gün, “İletişim Fakültesi’nin mefruşatını filanca kuruluş sağlayacak” türünden vereceği bir haber sonrasında, mutluluktan uçarız ve söz konusu kuruluşun yaptığı yardımları ömür boyu takdirle anarak öğrencilerimize ve çevremize aktarırız.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir