Ertürk Yöndem Dobra Dobra

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

14 Nisan 2001 tarihinde Öğretmenevinde “Kurultaya Doğru Paneli yapıldı. Paneli Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bedrettin Keleştimur yönetti. Panelistler ise Vali Yardımcısı Erdoğan Bektaş ve TRT’den Ertürk Yöndem idi.

Bedrettin Keleştimur bugüne kadar yapılan çalışmaları özetledi. 8 Kasım 2000 de Kurultay Çalışmalarının start aldığını, Ankara’da bir toplantı yaptıklarını ve çalışmaların geldiği noktayı anlattı.

Vali Yardımcısı Erdoğan Bektaş ise 1970’li yılların Elazığ’ından kesitler verdiği konuşmasını, 1974 yılında elektrik üretimine geçilen Keban Barajına getirdi ve o dönemlerdeki ekonomik potansiyeli vurguladı. Urfa ve Malatya illeri gelişirken, aynı gelişmeyi Elazığ’da göremediğini belirtti. Kurultay çalışmalarında Bedrettin Keleştimur ile M. Şener Bulut’un katkılarından övgüyle söz eden Sayın Erdoğan, 1 Haziranda yapılacak Kurultay’ın önemine değindi.

Panelin diğer konuşmacısı ise TRT’de yaptığı “Perde Arkası” Programının yapımcısı Ertürk Yöndem idi. Kendisinin 31 yıldan beri zaman zaman bu ile geldiğini, Elazığ’da bu kurultay sayesinde güneşin bir başka şekilde doğacağını şimdiden görür olduğunu, bu kurultaya destek vermek amacıyla ekibiyle geldiğini ve diğer ulusal basın mensuplarının nerede olduğunu yargıladı.
Türk basınının ulusal kimliğini kaybettiğini, eğer öyle olmasaydı bu kurultayı desteklemek için burada olmaları gerektiğini belirten Yöndem, basının desteği sonrasında bu kurultayın daha da güçleneceğini söyledi.

Fransa’da yapılan Paris Saint Germain ile Galatasaray maçında Türklerin dövüldüğünü, ancak Fransız televizyonunun bu görüntüleri yayınlamayarak Fransız milliyetçiliğini nasıl koruduğunu, oysa bizlerin Galatasaray ile Leeds United taraftarlarının İstanbul’da kavgasını defalarca vererek halkımızı Avrupa karşısında nasıl jurnalladığımızın ve itibarlarını düşürdüğümüzün örneklerini verdi. Geçen yıllarda turizmimizi baltalamak için de gene ayaklı bombalardan bahsedenin kendi basınımız olduğunu ve dolayısıyla gelmek isteyen turistleri caydırdığımızı söyledi. Kurultayın başarılı olabilmesi için basın ağalarının Elazığ’a çağrılmasının şart olduğunu, kamuoyu yayıncılığı, bu bölgenin insanı ve özellikle de Türk kimliği için destek vereceklerini belirtti.

Ancak maalesef Elazığ’da Kurultayın yapılacağı tarihin hemen akabinde (5-8 Haziran 2001), İzmir’de “2001 Türkiye İktisat Kongresi” düzenleniyor. Bakanları ve DPT’si orada olacağı muhakkak. O kongrenin hemen öncesinde ilgilileri Elazığ’a getirmek zor olabilir. Ama Elazığ’lılar olarak bizler mutlaka İzmir’e gidip, çalışmalarımızı tanıtmalıyız diye düşünüyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir