Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinin Gövde Gösterisi

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr
avarol@elaziz.net

1 Haziran 2001 günü Halk Eğitim Salonunda önemli bir etkinlik yaşanıyordu. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti 2000 yılı medyanın başarılı bazı temsilcilerine ödül veriyordu. Ulusal düzeydeki yazılı ve görsel medyadan Jülide Ateş, Yavuz Donat, Osman Arolat, Mehmet Soysal, Zülfikar Doğan, Haluk Örgün, Tuncay Yıldırım, Nuriye Kahyaoğlu, Rahim Er, Mevlüt Germiyanoğlu ve Fatih Kısaparmak ödüle layık görülmüştü.

Törenin yapıldığı ortam bu törene uygun değildi. Protokolle gelen milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa Gül, Mehmet Ağar, Ahmet Cemil Tunç ve diğerleri için yer rezervasyonu dahi yapılmamıştı. Hatta Prof. Dr. Mustafa Gül bir ara kendisine yer ayrılmadığını fark ettiğinde, tören öncesi ayrılmayı dahi düşündü.

Salonun sahnesindeki siyah perdeler tozdan beyazlaşmış bir halde idi. Herhalde perdeleri yıkayacak adam yok! Ayrıca muşamba koltuklar, terlemeye sebebiyet verdiği için pantolonların altlarının ıslanmış görüntüsü vermesine dahi neden oluyordu. Elazığ ne zaman doğru dürüst bir kültür merkezine sahip olacak diye merak ediyorum. Fırat Üniversitesinin bir iki salonu dışında, Elazığ’da bu tür toplantılara mekan bulmak mümkün olamıyor.

Yerel ve bölgesel medyaya da ödüller verildi. Haber alanında Günışığı Gazetesi’nden Mehtap Şamat ve TRT GAP Günışığı Programı ödül alıyordu. Görüntü ve resim alanında ise Salim Kurtoğlu, Mustafa Balaban ve Vedat Varol ödüle layık görülüyordu. Diğer ödül alan bazı yerel medya mensupları arasında Murat Kuşçubaşı, Yücel Çakmak, Mehmet Faik Güngör, H. Gazi Orhan, Vehbi Çoşkun, Serpil Arslan, Ahmet Taşel, Fikriye Susam, Metehan Adıgüzel ödül alanlardı. Hizmet ödülleri de Elazığ ilini yöneticilerine veriliyordu.

Bu tür etkinliklerin ilimize bir canlılık getirdiği muhakkak. Ulusal basın kendi mensuplarına verilen ödülleri görüntülemek için ister istemez ödül törenine katılıyorlar. Ulusal medya bu yöntemle Elazığ’ımızı epeyce tanıtmış oldular.

Elazığ’ın medyada tanıtılması güzel bir olay. Ancak bu tanıtımların mükafatlarını da almak gerekir. Yani bu tür tanıtımlar yatırıma dönüşmeli, ileride gelir sağlayacak imkanları yaratmalıdır. Eğer bu gerçekleşmiyorsa, ilin tanıtılması sadece bilmeyenler için bilgiden ileriye geçemeyebilir.

Elazığ’da ekonomik kurultayın yapıldığı hafta içerisinde İzmir’de DPT tarafından İktisat Kongresi yapılacaktı. Bu kongrenin ertelenmesi, Elazığ Birinci Ekonomik Kurultayını daha da cazip hale getirdi. Ulusal basın olayı televizyonlardan verince, Elazığ dikkatlerini üzerine çekti. Ancak bu kurultayda ele alınan konulara işlerlik kazandırmak için her Elazığ’da yaşayan ve Elazığ’ın nimetlerinden faydalanan bireylerin birlikte kalkınma mücadelesi vermesini beklemekteyiz.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir