İletişim Fakültesi Ek Kontenjan İle Öğrenci Alıyor

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi 19.09.1997 tarih ve 23115 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 97/9930 sayılı kararı ile kurulmuştu. 24 Mart 2000 tarihinde ise bendeniz Dekan olarak atanmıştım. İletişim Fakültemize öğrenci alabilmek için Rektörümüz Sayın Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl başta olmak üzere yoğun bir çalışma sürecine girdik. Fırat Televizyonumuzun 1992’den beri yerel düzeyde sürekli televizyon yayınları yapması, İletişim Fakültesi’nin kurulma işlemini oldukça hızlandırmıştır. Çünkü İletişim Fakülteleri bünyesinde yer alan “Radyo Televizyon ve Sinema”, “Gazetecilik” ve “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” bölümleri içerisinde alt yapı gereksinimi en fazla olan bölüm olan “Radyo Televizyon ve Sinema” bölümü için alt yapı sorunu, FIRAT Televizyonu sayesinde bertaraf edilmişti.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, bu fakültenin bir an önce eğitim ve öğretime başlayabilmesi için şart olan yer gereksinimi isteğime karşılık, inşaatı yeni biten bir bina tahsis ederek, işlemlerimizin daha da hızlanmasını sağladı. Üniversite senatomuzun olumlu kararı sonrasında, YÖK Yürütme Kurulu 12 Eylül 2001 tarihli toplantısında senato kararını yerinde bularak, 2001-2002 eğitim-öğretim yılında ek kontenjanla 30 öğrenci alınmasını uygun görmüştür.

Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda ülkemizin gelişmesi ve dünyada layık olduğu seviyelere çıkabilmesi amacıyla mücadele edecek, pozitif bilime inanan, hoşgörülü, halkını seven ve laik düşüncelere sahip gençler yetiştirmek için yola çıkmış bulunuyoruz. Bu yolda ilerlerken, Elazığ halkından, yöneticilerinden, tüm kamu kurum ve kuruluşları yanında diğer sivil toplum örgütlerinin desteğine büyük ihtiyacımız olacaktır.

Fakültemizin hızla gelişmesinde yerel medyamıza da büyük görev düşmektedir. Çünkü fakültemiz netice itibariyle medya için eleman yetiştirecektir. Diğer taraftan yerel medya potansiyeli sayesinde, öğrencilerimiz kolayca staj yapacak imkanlar elde edeceklerdir.

Elazığ’ımızda Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ve Elazığ Gazeteciler Cemiyeti gibi önemli iki sivil toplum örgütü bulunmaktadır. Bu örgütlerle Elazığ’ımızın gelişmesine ve aydınlıklara götürülmesine vesile olacak etkinlikleri başlatacağımız ümidiyle, İletişim Fakültemizin Üniversitemize, halkımıza ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederken, büyük bir sorumluluk aldığımızın bilincinde olduğumuzu, siz saygıdeğer Elazığ halkına duyurmak istiyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir