İletişim Fakültesi Açılış Töreni Ve Unuttuklarımız

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

15 Kasım günü Fakültemizin açılışı üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrencilerimizin katılımı ve Elazığ medyasından gelenlerle gerçekleştirilmiş oldu. Açılışta Fırat Televizyonundan başlayarak İletişim Fakütesinin öğrenci alımına kadarki süreci özetleyen bir sinevizyon sunumu yapıldı. Toplam 7 dakika süren VTR sunusunda 10 yıllık bir Fırat TV geçmişini ortaya koymak kolay değil.

Zaten tören yapmayı 12 Kasımda kararlaştırdık, 3 gün sonra da töreni gerçekleştirdik. Yani tüm hazırlıklar üç gün içinde yapıldı. Yazılan senaryoya uygun görüntülerin yerleştirilmesinin kolay olmadığı, bu alanda çalışanlar tarafından çok iyi bilinir. Bu nedenle her zaman unutulanlar olabilir.

Fırat TV’de çeşitli yıllarda televizyon programı yapan birçok değerli üniversite mensuplarımız ve bireylerin tümünün görüntülerini vermek, VTR’nin hazırlanma sürecinin kısalığı ve her görüntüye ulaşmadaki arşivleme problemleri yüzünden mümkün olamıyabiliyor. Ama Fırat TV’deki arkadaşlarımız söz konusu VTR’yi hazırlarken kasıtlı davranmadıklarına inanıyorum.

Gene teşekkür belgesi hazırlarken de acelecilik yüzünden gözden kaçırdıklarımız olabiliyor. Açılış töreninde karşılaştığınız bir kişinin katkısı aklınıza geldiğinde, teşekkür belgesi düzenlemediğiniz için mahcup olabiliyorsunuz.

Törenlerde mümkün olduğunca katılımcıları sıkmamak için konuşma metinlerinin kısa tutulması taraftarıyım. Bu nedenle de konuşma metnini bitirdikten sonra nerelerden kısaltma yapabilirim diye çabalayıp duruyorum. Köşe yazılarımda da vermek istediğim mesajı bir sayfaya sığdırmak bazen çok zor olabiliyor.

Örneğin açılış konuşmamda, “24 Nisan 1998 günü Elazığ’da “Anadolu Medyasında Gelişim Çizgisi” paneli; 8-9 Ekim 1998 tarihleri arasında basına yönelik olarak düzenlenen “Yerel Gazetecilik, Televizyonculuk ve Radyoculuk Meslek İçi Eğitimleri” ve 29 Mayıs 2000 tarihinde Üniversitede “İletişim Panelinde”Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti adı yerine “Siz medya mensupları” ifadesini kullanmıştım. Çünkü Cemiyet Başkanı Sayın Bedrettin Keleştimur da oradaydı ve üstelik tanıtım VTR’sinde kendi görüntüsüne yer verilmişti. Oysa konuşmamda kapalı ifade yerine açık ifade kullanmam dah uygun düşerdi.

Sonuçta hiçbir ard niyet taşımadan, birlikte bir açılış töreni yapmak için yola çıktığımıza herkesin inanmasını istiyorum. İsmini zikretmeyi ve VTR’de görüntüsünü vermeyi unuttuğumuz dostlarımızdan özür diliyor, İletişim Fakültemizin açılışının ülkemiz ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir