Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Ödül Töreni

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti 2001 Yılı Başarılı Gazeteciler Ödül Töreni 31 Mayıs’da yapılıyor. Ancak törenler aslında 27 Mayıs’ta başlatıldı. 27 Mayıs akşamı Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyetinde ETSO Başkanı Suat Öztürk, “Elazığ 2. Sanayi ve Ticaret Fuarına Doğru” konulu bir konuşma yaptı.

Suat Öztürk, geçen yıl yapılan fuardaki aksaklıkların dikkate alınarak, bu yıl mükemmel bir fuar düzenlemek amacıyla Makro Fuarcılık adı ile bir şirket kurduklarını ve bu şirkette profesyonel elemanların görev aldıklarını belirtti.

Fuar süresince her iki günde bir halk konserlerinin olacağını belirten Sayın Öztürk, İbrahim Tatlıses’in de katılımcı sanatçılar arasında yer alacağını ve fuar alanının 50-60 bin kişiyi alacak şekilde yapılandırıldığını belirtti.

28 Mayıs akşamı ise Karakoçan Kaymakamı Süleyman Elban, “Karakoçan’daki Ekonomik Gelişmeler” konulu konuşmasını yaptı. Sayın Elban, Karakoçan’da kurdukları yem fabrikası için verdikleri mücadeleleri anlattı. Verdiği mücadeleler dinlendikçe, hedeflerin iyi belirlenmesi ve azimle çalışılması durumunda, yapılması zor işlerin dahi başarı ile sonuçlanabileceği konusunu, kendisi açıkça ortaya konmuş oldu.

Devekuşları ile ilgili Sayın Kaymakamın anlattıkları çok ilginçti. Çünkü önceden hiç bilgi sahibi olmadan başlanılan işlerde verilen zayiatın fazla olabileceğini vurgulanıyordu. Elazığ ve yöresinde devekuşu beslemek isteyenlerin, bu tür bir faaliyete başlamadan önce mutlaka Kaymakam Elban’a danışmalarını öneririm.

Mevzuatlar yüzünden çektikleri sıkıntıları da dile getiren Sayın Elban, mera kanunu, orman kanunu, Kültür ve Tabiatı Koruma Kanunu vb mevzuatlar yüzünden yem fabrikasını tarım arazisi üzerine kurmak durumunda kaldıklarını anlattı. Çünkü diğer kanun ve yönetmelikler karşısında en rahat arsa alınabilecek alanların tarım arazileri olduğunu belirtti. Bu ifadesi ile bir devlet yöneticisi bile karmaşık mevzuatlar yüzünden çekilen sıkıntıları itiraf etmekten çekinmiyordu.

Cemiyet Başkanı Eğitimci Yazar Şükrü Kaçar ise büyük bir vefa örneği sergileyerek, Elazığ’a hizmet ettikleri halde unutulan kişileri hatırlamak için birer plaket hazırlattırdıklarını söylemesi, bana göre çok anlamlıydı. Çünkü maalesef bizler hizmet edenleri çok çabuk unutabiliyoruz. Sayın Kaçar’ın dediği gibi “Bizler büyüklerimizi, hizmet edenleri hatırlamalıyız ki, bizden sonra gelecekler de bizleri hatırlasınlar”.

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti ödülleri bu yıl da biraz fazla sayıda oldu. Ancak kategoriler çoğaldıkça mecburen ödül sayısı da artmaktadır. Bu arada mutlaka ödüle layık oldukları halde gözden kaçmış veya değerlendirmeye alınmamış kişiler de olabilir. Bu durumda olanların da hoşgörülü davranacaklarını umuyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir