Safranbolu’Da Film Festivali

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

3. Altın Safran Belgesel Film Festivali 19-22 Eylül 2002 tarihleri arasında Safranbolu’da yapıldı. Birincisi 2000 yılı içinde yapılan bu festival, her sene büyük gelişme gösteriyor. Bizdeki Hazar Şiir Akşamları, nasıl her yıl daha görkemli hale geliyorsa, benzer bir gelişmeyi Safranbolu’daki film festivallerinde yaşamak mümkün.

Bu festivalin en büyük özelliklerinden biri de iletişim fakülteleri öğrencilerinin eserleri ile çeşitli ödüllere aday olmalarıdır. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi geçen yıl öğrenci almaya başladığı için henüz bizim öğrencilerden bu festivale katılan olmadı. Ancak bu yıl ikinci sınıf öğrencilerinden birkaçını, hazırlık yapmaları için teşvik edeceğim ve gerekli desteği vermeye çalışacağız.

Festival yanında iletişim fakülteleri dekanları olarak, iletişim fakültelerinde yapılan eğitimin aksayan yönlerini karşılıklı tartıştık ve çeşitli komisyonlar kurduk. Bu komisyonlar içerisinde Fırat İletişim Fakültesi olarak görev almamız yönünde diğer iletişim fakültesi dekanlarının tekliflerini memnuniyetler karşılamaktayım. Çünkü yeni eğitime başlayan bir fakültenin komisyonlara girmesinin istenmesi, bugüne kadar yapılan çalışmaların olumlu yönde gelişimine işaret etmektedir.

Tören sırasında Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde soprano Yelda Kodallı’nın konseri büyük alkış aldı. Doğrusunu söylemek gerekirse, Safranbolu halkının kültüre ve bu tür festivallere olan ilgisini kıskanır oldum. Safranbolu evlerine verilen ehemmiyet, halkın atalarımızın mirasına olan saygısını tescil etmeye yetiyor.

Safranbolu Film Festivalinde slogan olarak “Koruyarak Yaşamak, Yaşayarak Korumak” ve tarih bilinci içerisinde sahip olunan değerleri gelecek kuşaklara gelişen “Korumacılık anlayışıyla” taşımak azim ve kararlılığını gördüm Safranbolu yöneticilerinde.

Safranbolu Film Festivalini gördükten sonra, Elazığ’da Kültür Kurultayını” yapmanın ne kadar ulvi bir görev olacağını, her Elazığ’lının çok iyi bilmesi gerekir. Hazar Şiir Akşamları münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerin başlangıcında, yani 27 Eylül 2002 Cuma günü öğle sonu saat 14.00 de Fırat Üniversitesi Atatürk Konferans salonunda “Kültür Kurultayı” ile ilgili yapılan çalışmaların genel bir raporunu sunmaya çalışacağım.

Kültür Kurultayının finaline doğru bir küçük film festivalinin de beraberinde düşünülmesi ve iletişim fakültesi öğrencilerinin bu festivale katılmasının sağlanması, ilimizdeki kültür değerlerinin tanıtılması açısından büyük önem taşıyacaktır. Kültür değerlerimizi ön plana çıkartmak ve kültür mirasımıza sahip çıktığımızı belgelemenin etkili yollarından birisi de düzenlenen festivaller olacaktır.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir