TRT Ne Zaman Uyanacak?

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

1991 öncesinde ülkemizde görsel ve işitsel medya denildiğinde akla sadece Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) gelirdi. Bu güzide kuruluşumuz hazırladığı programlarıyla Türkiye gündemine damgasını vururdu. Ancak 1991 yılında özel radyo ve televizyonların ortaya çıkmasıyla, görsel ve işitsel medyada TRT tekeli son buldu.

Rekabetçi medya ortamı biri birinden ilginç programların yapılmasını ve seyredilmesini sağlarken, bazı sorumsuz yayın kuruluşlarının yasa tanımaz ve sorumsuz yayıncılık anlayışları yüzünden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından televizyon ekranlarının sık sık karardığına şahit olduk ve hala oluyoruz.

1991 sonrasında TRT’nin reklam gelirlerindeki müthiş düşüş nedeniyle, maddi anlamda darboğaza giren TRT kurumu, elektrik faturalarından elde edilen gelirin %5’lik gibi büyük bir diliminin kasalarına aktarılması sonucu rahat nefes aldı ve önceden alışagelen kaliteli programlarının devam ettirilmesine vesile oldu.

Özel televizyon şirketlerinin bazıları reklam pastasından maksimum fayda sağlama ve reyting uğruna hazırladıkları seviyesiz programlarla gençlerimizi olumsuz etkilemişlerdi. Üzücü olan bir husus, bu tür seviyesiz programların günden güne çoğalması ve toplumun bazı kesimlerince hala kabul görmesidir.

Yukarıda belirtilen olumsuzlukların karşısında TRT bir denge unsurudur. Seviyeli programlarla halkı aydınlatma açısından önemli bir güçtür. Ancak ilginç olan bir husus, TRT’nin bazı illerde yeterince seyredilmesi, Elazığ örneğinde olduğu gibi mümkün değildir. TRT’nin Elazığ’da bulunan vericileri batı istikametindedir. Polis lojmanlarının biraz üzerinde yer alan TRT kulesinden neşredilen yayınları seyretmek istiyorsanız, bir anteninizin de Harput’a yaklaşık 90 derece batıda yer alan polis lojmanları istikametine doğru antenlerinizi çevirmeniz gerekir.

Önceleri özel televizyonların vericileri de TRT’nin polis lojmanları yakınında yer alan ve Üniversitemize ait bir kule içerisinde bulunuyordu. Hatta bu vericiler bir dönem benim sorumluluğumda idi. Daha sonra özel televizyonlar vericilerini birer birer Harput’a yerleştirmeye başlayınca, Elazığ’da vericilerin merkezi Harput oldu ve tüm özel radyo ve televizyonların vericileri Harput’a taşındı. TRT bu değişime ayak uyduramadı ve eski yerinde kalmaya hala devam ediyor.

Şimdi TRT vericileri sorumlularına sormak istiyorum. Bile bile hala TRT vericilerini batı yönden yayın yapmalarına niçin devam ediliyor? Oysa Harput’a diğer vericilerin bulunduğu istikamete bir kule yapılarak TRT vericileri de o yöreye taşınmış olsa, tek antenle hem özel hem de TRT yayınları net bir biçimde seyredilmiş olacak. Böylece TRT yayınlarının daha fazla izlenmesi sağlanacak. Vericilerin istikametinde yaşanan bu problemin sorumluları daha ne kadar uyumaya devam edecek, merak ediyorum.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir