İletişim Ödülleri Nisan 2004’te

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

İletişim Fakülteleri Dekanlarının 12. toplantısı 29-30 Nisan -1 Mayıs 2004 tarihleri arasında Fırat Üniversitesinde gerçekleştirilecek. İletişim Fakülteleri Dekanları 2000 yılı başından beri belirli aralıklarla farklı İletişim Fakülteleri ev sahipliğinde bugüne kadar 11 toplantı gerçekleştirdiler. Bu toplantılarda iletişim fakültelerinin genel sorunları ve çözüm için öngörülen öneriler, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmekte ve konu takip edilerek kararların gerçekleştirilmesine çalışılmaktadır.

İletişim Fakülteleri dekanlarının ortak çalışmaları sonrasında en önemli gelişme 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluşları ve Yayınları Hakkındaki Yasada yapılan değişikliktir. Değişiklik sonrasında, Üniversitelerin İletişim Fakültelerinin Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümlerine bağlı olarak yerel bağlamda radyo ve televizyon yayınları yapmalarına müsaade edilmiş ve kendilerine ücretsiz frekans tahsisi yapılması yasallaşmıştır.
Üniversitemiz bünyesinde 1991 yılından beri televizyon yayınlarını sürdüren FIRAT RTV için bu kanun değişikliği çok önemli bir gelişmeyi sağlamıştır. 2000 yılı öncesinde yasal bir kimliği olmayan FIRAT RTV, bu kanun sayesinde artık yasal yayın yapan bir kuruluş haline dönüşmüştür.

İletişim Fakültesi Dekanları toplantısının diğer önemli bir çalışması ise, bu fakültelere girişte Sözel puan türünde (SÖZ) ortaöğretim puanına uygulanan 0.5 çarpanının benzer olarak Eşit Ağırlık (EA) puanına da uygulanmasıdır. Oysa mevcut durumda bu çarpan 0.2’dir. Bu alandaki çalışma devam etmekte olup eğer bu değişiklik sağlanabilirse, bundan böyle Eşit Ağırlık (EA) puanı da Sözel (SÖZ) puan gibi aynı katsayıyla çarpılacak ve Eşit Ağırlık puan gurubuna giren orta öğretim kurumu mezunlarının da iletişim fakültelerine girişleri kolaylaşacaktır.

Nisan 2004 sonunda Elazığ’da yapılacak İletişim Fakülteleri Dekanları toplantısının önemli bir yönü, görsel ve işitsel medya ödüllerinin Üniversitemiz organizasyonunda sahiplerine verileceği konusudur. Türkiye’de ilk defa bu kapsamda değişik bir ödül töreni düzenlenecektir. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan tüm iletişim fakülteleri öğrencilerinin oyları ile medya ödülleri dağıtılacaktır. Yani yaygın medya ödüllerinin seçimini tüm iletişim fakülteleri kendi bünyesinde aynı kategorilerde öğrencilerine uygulayacaklardır.

Her fakültede belirlenen yaygın medya ödülleri adaylarının ilk üç ismi, Fırat Üniversitesi Dekanlığına bildirilecektir. Fırat Üniversitesi Dekanlığı ise her fakülteden gelen listeleri inceleyerek her kategorideki ödüllerin birinci, ikinci ve üçüncülerini saptayacaktır. Böylece örneğin “En İyi Yerli Dizi” kategorisinde dereceye girenlerin tespitinde tüm iletişim fakültelerinin öğrencilerinin katkısı bulunacaktır. Fakülteler, öğrenci sayıları ne olursa olsun medya kategorilerinde öğrencilerinin oylarıyla ilk üç dereceye giren adayları ve eserleri Fırat Üniversitesi Dekanlığına bildirecektir. Böylece Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin sayısının az olması, bir dezavantaj olarak ortaya çıkmamış olacak ve fakültelerin aday belirlemedeki payı eşit olacaktır. “En İyi Tartışma Programı” kategorisindeki ödül ise tüm iletişim fakülteleri dekanlarının oylarıyla belirlenecektir.

Ödül verilmesi planlanan belli başlı kategoriler şu şekilde belirlenmiştir:

ÖDÜL KATEGORİLERİ:

SİNEMA-TV-RADYO HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM GAZETECİLİK BİLİŞİM İLETİŞİM FAKÜLTELERİ DEKANLARI ÖZEL ÖDÜLÜ
En iyi haber kanalı En iyi görsel reklam En iyi içerikli yaygın (ulusal) günlük gazete En iyi on-line gazete tasarımı En iyi tartışma programı
En iyi spor programı En iyi içerikli reklam En iyi içerikli yaygın (ulusal) dergi En iyi web reklamı
En iyi belgesel program En iyi reklam oyuncusu En iyi köşe yazarı En iyi kişisel web sayfası
En iyi yerli dizi/film En iyi yazılı reklam En iyi yerel gazete
En iyi yarışma programı En iyi eleştirmen En iyi yerel dergi
En iyi sunucu
En iyi araştırmacı televizyon gazeteciliği
En iyi yaygın radyo programı
En iyi radyo sunucusu
En iyi yerel televizyon

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir