Elazığ’a Bakış TV Programı

Prof. Dr. Asaf Varol

23 Aralık 2006 günü Kanal E TV’de Yunus Üstündağ tarafından sunulan “Elazığ’a Bakış” programında, Elazığspor’un durumu ele alındı. Program süresince “Tüzük”, “Divan Genel Kurul Üyeleri”, “Taraftar grupları”, Alt yapı sorunları”, “İkinci yarıdaki yapılması düşünülen transferler”, “Elazığspor’un 40. kuruluş yıldönümü” vb konular detaylı konuşuldu. Elazığspor Kulübü Başkanı Bahri Turan, kendisine yönetilen soruları, kendi penceresinden cevapladı.

Bahri Turan Tüzük nedeniyle kendisinin dahi henüz üye olamadığını ve tüzükte engelleyici hükümlerin bulunduğunu, konuşmasında dile getirdi. Divan Genel Kurulunun toplanamamasının nedenini ise, Divan Genel Kurulu üyelerinden toplantı teklifin gelmesini beklediklerini söyledi. Bilindiği üzere 22 Temmuz’da yapılan Gelen Kurulda Divan Genel Kurulu üyelerinin isimleri okunmuştu. Divan Genel Kuruluna üye belirlenirken, tüzükte yer alan ölçütler göz önüne alınmıştı. Bu ölçütler tartışılabilir ancak, tüzükte eksik yada yanlış hükümler olduğu varsayılıyorsa, çalışmalar yapılabilir ve ilk olağan kongrede tüzük değiştirilebilir.

Divan Genel Kurulu üyelerinin kimlerden oluştuğu biliniyor, ancak bu kurul henüz bir toplantı yapmamıştır. Bu kurul Elazığspor bünyesinde yer alan bir kurul olup, sonuç itibariyle Elazığspor Kulübünün resmi bir organıdır. Tüzüğün 31. maddesinde Divan Genel Kurulu’nun Yönetim, Denetim Kurulu yada Divan Yüksek Kurulunun çağrısı üzerine yılda iki kez (Ocak ve Haziran aylarında) olağan toplantı yapacağı belirlenmiştir. Henüz Divan Yüksek Kurulu oluşturulmadığına göre, toplantıya çağırma işleminin yönetim yada denetim kurulu tarafından yapılması gerektiği açıktır. O nedenle toplantıya çağırma işleminin bu kurullarca yapılmış olması gerekirdi.

Divan Genel Kurulu gerçekten de bu kadar önemli bir kurul mu? Bence evet. Çünkü bu kurulda yer alan üyeler yararlı fikirler üretebilir. Kaldı ki Divan Genel Kurulunun kendi aralarında seçecekleri 5 kişilik Divan Yüksek Kurulu, ayda bir toplantı yaparak, yönetim kuruluna önemli danışmanlık hizmetleri verebilir.

Elazığspor kulübü 1967’de kurulmuş ve 24 Mart 1970 de ise dernek olarak tescili yapılmıştır. 2007 yılı, Elazığspor kulübünün 40. kuruluş yıldönümüdür. Elazığspor sevdalılarının beklentisi, Yönetim Kurulunun 40. yıl kuruluş yıldönümünün etkinliklerle kutlanmasıdır.

Bilindiği üzere aylardan beri “Elazığ Buluşuyor 2007 Zirvesi” ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar Elazığ Valiliği, Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve ETSO Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. Mayıs 2007’de muhteşem bir etkinlik planlanmaktadır. Bu etkinlikte sadece sektörel çalışmaların raporları ele alınmayacak, Elazığlı sanatçıların, gazeteci-yazarların ve kültür elçilerinin de katılımıyla kısmen festival niteliği taşıyacaktır. O tarihlerde dışarıdan Elazığlı sanatçıların, bürokratların, iş adamlarının, bilim adamlarının bulunduğu bir sırada, Elazığspor kulübünün 40. kuruluş yıldönümünün de kutlanmasının çok isabetli olacağı kanısındayım. Kaldı ki “Elazığ Buluşuyor 2007 Zirvesi” çalışmaları içerisinde zaten “Elazığ’ın spor geçmişi” çalışmaları yürütülecektir.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir