İstanbul Aydın Üniversitesi Ödül Töreni

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 12 Mayıs 2009 tarihinde İletişim Ödül töreni yapıldı. Bu törene İletişim Fakülteleri Dekanları da davet edilmişti. İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer İnal başkanlığında yürütülen bu sosyal etkinliğe İletişim Fakülteleri Dekanları Yürütme Kurulu Başkanı olarak katıldım.

Büyük bir salonda başarılı iletişimcilerin ödülleri dağıtıldı. Üniversitenin öğrencileri ve akademik personeli işbirliği yaparak anketler düzenlemişler ve anket sonuçlarına göre “en iyileri” belirlenmişler. İstanbul Aydın Üniversitesi, iletişim ödül törenini geleneksel hale getirmiş. Bu yıl beşinci ödül törenini düzenlediler. Üniversitenin kuruluş yılı 2003. Yani 2005 yılı ile birlikte ödül töreni faaliyeti içerisine girmişler. Bu tören sayesinde Aydın Üniversitesinin adını tüm Türkiye sathına yaymış oldular.

İstanbul Aydın Üniversitesinde eğitim-öğretim gören öğrencilerin büyük bir bölümü Meslek Yüksekokulu öğrencileridir. Toplam 10 binin üzerinde öğrencilerinin olduğunu duyduğumda, doğrusu şaşırdım. Çünkü kuruldukları tarihin üzerinden sadece 6 yıl geçmesine karşın öğrenci sayılarını oldukça yükseltmişler. Hızlı bir yapılanma sayesinde bunu sağladıkları anlaşılıyor.

Öğrencilerin bu vakıf üniversitesini tercih etme nedenlerinden biri de isteyen öğrencilerin hazırlık sınıflarına katılmayabilmeleridir. Hedeflerinin okulu en kısa sürede tamamlamak olması nedeniyle, hazırlık sınıfını istemediklerini birkaç öğrenci ile yaptığım sohbette öğrendim.

İletişim Fakültesi bünyesinde Radyo,-Sinema ve Televizyon, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik ve Görsel İletişim Tasarım bölümlerinde öğrencileri vardır. İletişim fakültesinin henüz birinci sınıfları bulunmakta ve öğrenci sayıları 184”tür.
Ödüle layık görülen bazı kişilerin seçilmesi, çok anlamlı idi. AKEV Onur ödülü İHA Muhabiri İsmail Güneş’e veriliyordu. Onur ödüllerinin diğer sahipleri Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Ajansı, TRT ve Gazanfer Özcan aldılar. Hatırlanacağı üzere rahmetli İsmail Güneş rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesi sonucunda 112 acil servis ile yaralı iken görüşme yapmış, çok acı ve feci bir biçimde karlar üzerinde hayata gözlerini yummuştu.

Ali Kırca en iyi Anchorman kategorisinde ödül alırken, en iyi haber programı kategorisinde Mehmet Ali Birand’ın “32. Gün” programı ödüle layık görüldü. “Var mısın Yok musun?” Programı ise en iyi yarışma programı ödülünü alıyordu. Ödül alan iki tane de çocuk vardı. İlayda Hoşgör ve Ali Ege Vurkır isimli çocuklar, oynadıkları reklam filmi ile genç iletişimciler ödülüne layık görülmüştü.

Mavi Şeker adı ile en iyi gündüz kuşağı programının sunucusu Ece Erken ödülünü toplantıya yetişemediği için Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Balcı’nın odasında aldı. Televizyondaki sempatik yüzünü Ece Erken, ödülünü alırken de sergiledi.

En İyi Haber Kanalı ödülüne layık görülen NTV’ye ödül vermek üzere kürsüye davet edildim. İletişim Fakülteleri Dekanları Yürütme Kurulu Başkanı ile toplantıya katıldığımı, bu törene yetişmek için ayağımın tozu ile Elazığ’dan geldiğimi, 2000 yılından beri iletişim fakülteleri dekanlarının her yıl ayrı bir üniversitede toplanarak iletişim fakültelerinin sorunlarını ele aldığını ve çözümler ürettiklerini, bu anlamlı günde iletişim fakültesi öğrencileri arasında olmaktan mutluluk duyduğumu, iletişim fakültesi öğrencilerinden bir isteğimin olduğunu, biraz da Doğu’ya ve Güney Doğu’ya bakmalarını, kalemlerini doğrudan ve haktan yana kullanmalarını istediğimi belirttim. Bu tür ödül törenleri, yapıldığı üniversiteyi tanıtım adına çok etkili olabilmektedir. Ödül töreni için gelen görsel medya, ister istemez kendi televizyonlarında aldıkları ödülü görüntülü vermektedir. Özellikle vakıf üniversiteleri ödül törenleri yaparak kendi üniversitelerini kamuoyuna tanıtımı konusunda oldukça başarılıdırlar.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir