Turan Gazetesinden Kanal 9’a

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

Yasama, yargı ve yürütme olarak adlandırılan kuvvetler ayrılığına, dördüncü kuvvet olarak medya da katılmış oldu. Son günlerde silahlı kuvvetlerin komuta kademesindeki bazı subaylarının 2003’lü yıllarda darbe hazırlıkları yaptığı iddia edilmektedir. Taraflı medyaya paralel olarak vatandaşlar da bölünmüş durumda. Hangi guruba ait medyanın doğru söylediği konusunda vatandaş tereddütler yaşıyor. Bir döneme damgasını vurmuş paşalar, şu günlerde çok ağır suçlamalarla yargı önüne çıkarılıyor. Toplum ise bu gelişmeleri hayretle takip ediyor ve sonucunun nereye varacağını merakla bekliyor.

26 Şubat günü Kanal E Televizyonunda Zakir Özbey tarafından sunulan “Nereden Başlasak” programına, Anadolu İletişim Meslek Lisesi Müdürü Ali Canpolat; eskiden Kanal E’de spor programları ile tanıdığımız ve iki aydan beri de Kanal 23’de programlar yapan İbrahim Menegiç ve bendeniz konuk olarak katılmıştık. “Kitlesel İletişimi” ele aldığımız programda dünden bugüne Elazığ’da medyanın gelişimini, sorunlarını, geleceğini ve Türkiye’de son aylarda medya gündemine oturan konuları tartıştık.

Tarih 1 Mayıs 1930. Elazığ’da İmtiyaz sahipliğini rahmetli İhsan’ın yaptığı “TURAN” adı ile bir gazete yayın hayatına başlıyor. Gazetenin ilk sayfasında bir teşekkür yazısı dikkatimi çekti. “Gazetemizin intişarına ait müsaadeyi almak üzre vukubulan müracaatımıza ciddi alaka delaletlerini esirgemeyen Valimiz Nizamettin Beyefendiye alenen teşekkür ederiz” ifadeleri yer alıyor. Aradan 79 yıl geçmiş. Elazığ bugün yazılı ve görsel medyada belirli bir seviyeye gelmişse, bu gelişmelerin meşalesinin 1931 yılında atıldığını söyleyebiliriz.
Bugün Elazığ’da görsel ve yazılı medya bağlamında önemli kuruluşlar bulunuyor. İlk yerel üniversite televizyonu Fırat TV ile yerel görsel medyaya geçiş 1991’li yıllara dayanmaktadır. Akabinde Kanal E ve Kanal 23 yayın hayatlarına başladı. Onu aşkın radyo 24 saat yayın yapıyor. Yazılı basın alanında da çok önemli gelişmeler oldu. Artık yerel olmalarına karşın, İnternet üzerinden yayınlandıkları için de yaygın yazılı basın bağlamında Günışığı, Ayışığı, Elazığ Birlik, Fırat, Günebakış, Nurhak, Turan, Uluova, Yeni Ufuk, Yeniçağ, el-aziz, Elazığ Net Haber adı ile yerel gazetelerimiz bulunuyor. Yayın hayatına başlayıp da bir süre sonra kapanan gazetelerimiz olsun istemiyoruz. Bu gazetelerin süreklilik arz etmesini arzu ediyoruz.

Geçen Pazar günü Kanal 9 televizyonu sayesinde Van Belediyespor ile Elazığspor futbol karşılaşmasını canlı seyrettik. Daha öncede Diskispor Elazığspor maçını canlı vermişlerdi. Elazığ’dan yayın yapan ulusal bir televizyon şirketinin olması, Elazığ’ın medya konusundaki gelişmişliğini ortaya koyuyor. Kanal 9, Kanal 23 ve Kanal E televizyonlarımızda görev alan elemanların bazılarının, bir dönemler Fırat TV’de çalışmış olmaları da eleman yetiştirme bağlamında Türkiye’de TRT’nin yaptığını, Elazığ’da Fırat Üniversitesi Televizyonunun yerine getirdiğinin kanıtıdır.

Ama şu günlerde RTÜK tarafından hazırlanan taslak bir kanun ile üniversite radyo ve televizyonlarının kapatılması amaçlanıyor. Üniversite televizyonlarının kapatılması konusundaki RTÜK’ÜN gerekçeleri çok anlamsız geliyor ve gerçekleri yansıtmıyor. Gerekçeler arasında reklam alma, denetlenememe ve karasal yayında frekans yetmezliği ileri sürülüyor. Fırat TV reklam almıyor, Elazığ’da frekans problemi bulunmuyor. Denetleme konusunda gelince de Türkiye’de 1087 radyo kanalı yayında. 27 ulusal, 16 bölgesel ve 215 yerel olmak üzere toplam 258 televizyon kanalı bulunuyor. Acaba RTÜK kaç yerel televizyonu ve yerel radyoyu bu güne kadar denetleyebildi? Bu yıl içerisinde yerel televizyonları denetlemek için cihazlar gönderiliyor. Bir cihaz da Fırat TV ye gönderilerek denetleme yapılamaz mı? Frekans problemi ileride hiç yaşanmayacaktır. Dijital yayın, frekans bolluğu sunuyor. Nasıl Kanal 9 uydu üzerinden yayın yapıyorsa, benzer şekilde diğer yerel televizyonlarımız da bir gün uyduya çıkabilir ve evlere dağıtımı çanak ve alıcılar üzerinden yapılabilir.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir