İletişim Fakülteleri Dekanları Üzgün

Prof. Dr. Asaf Varol
avarol@firat.edu.tr

6-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, 18 inci İletişim Fakültesi Dekanları toplantısına ev sahipliği yaptı. Bu toplantıya Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye’deki birçok İletişim Fakültesi dekanları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki Üniversitelerin İletişim Fakülteleri dekanları katıldı. Gündemin en önemli konusu; halen yürürlükte olan 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluşu ve Yayınları Hakkındaki Kanun ile bünyesinde Radyo ve Televizyon birimleri bulunan İletişim Fakültelerin radyo ve televizyonlarının yerel bağlamda karasal yayın yapma haklarının, yeni bir kanun tasarısı ile ortadan kaldırılmasının amaçlanmasıydı.

İletişim Fakülteleri Dekanları Yürütme Kurulunun geçen dönem Başkanlığını bendeniz yürüttüğüm için bir yıllık faaliyetler hakkında bilgiler verdim. Yasanın değiştirilmek istenmesine tepki gösterdim ve dekanlarımızın bu konu üzerinde hassasiyetle durmaları gerektiğini vurguladım. Şu anda ülkemizde televizyon yayını yapan dört üniversitemiz var. En eskisi ve ilk yerel üniversite televizyonu Fırat Üniversitesi televizyonudur. 1991 den beri yayınlarını sürdürmektedir. Diğer taraftan halen Selçuk, Erciyes ve Atatürk üniversiteleri de televizyon yayınları yapmaktadırlar.

Nasıl ki Tıp Fakültesi öğrencilerinin yetiştiği alan hastaneler ise, iletişim fakülteleri öğrencilerinin yetiştiği alan da stüdyolardır. Yayın yaptıkları için büyük bir heyecan duyan iletişim fakülteleri öğrencileri, kamuoyu önüne çıkabilmek için de büyük bir gayret içerisindedirler. Şimdi bu televizyonlar kapatılmak isteniyor ve öğrencilerin deneyimsiz yetiştirilmeleri hedefleniyor.
İletişim alanında yapılan ödüllü yarışmaların çoğunda halen radyo ve televizyon yayını yapan iletişim fakültelerimizin daha başarılı olduklarına şahit oluyoruz. Çünkü bu fakülteler, öğrencilerini uygulamalı bir eğitime tabi tutuyor ve öğrencilerin belgesel, güncel ve kültürel bağlamda programlar hazırlamalarını istiyor. Bu farkı en ileri seviyede götüren üniversitemiz Erciyes Üniversitesidir. 2003 yılında televizyon yayınlarına başlamalarına karşın, öğrencilerinin hazırladıkları belgesel ve diğer nitelikli filmlerle yarışmalara katılıyorlar ve ödüllerin önemli bir bölümünü kazanma başarısını gösteriyorlar.

Kıbrıs’ta yapılan toplantıda bu yeni yasa tasarısı, tüm dekanları derinden üzmüştür. RTÜK tarafından hazırlanan taslağın üniversiteler aleyhine kaleme alınmasına hiçbir anlam verilememektedir. Üstelik yeni yasa taslağının üniversitelerin yayın yapmasını, TRT üzerinden hizmet alımı şeklinde düzenliyor. Dönüşümlü bir yayın sistemi ve TRT’ye yüksek tutarlarda ödemeler yapılabilecek, üniversiteler sadece ilan, duyuru ya da eğitim amacıyla yayın yapabilecek! Taslağın yasallaşması halinde, örneğin Fırat Televizyonunun şu anki yayın formatının tamamen değişmesi ve eğitim dışında hiçbir program yapmaması gerekecek. TRT’ye yayın aktardığı için de üniversitenin ödemede zorlanacağı miktarlarda bir bedel istenebilecek. Herhalde bu kapsamda verilecek yayın süresi de haftada 1-2 saati geçemeyebilecek!

Kıbrıs toplantısında Yürütme Kurulu üyeliklerine Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Asker KARTARI, İzmir Ekonomi Üniversitesinden Prof. Dr. Sevda ALANKUŞ, Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Hamza ÇAKIR, İstanbul Bilgi Üniversitesinden Prof. Dr. Nezih ERDOĞAN ve Yeditepe Üniversitesinden Prof. Dr. Suat ANAR seçildi. İletişim dekanlarının oyları ile Yürütme Kurulu Koordinatörlüğüne de ben seçildim. Bu seçim bana verilmiş en büyük ödüldür. Çünkü 2006 yılından beri Yürütme Kurulunun değişmeyen üyesi olarak hizmet ediyorum. Alınan karar gereğince Koordinatörlük görevim de süresiz olacak.

RTÜK tarafından hazırlanan yeni taslak yasadaki iletişim fakültelerinin karasal radyo ve televizyon yayınları yapmalarını engelleyen hüküm (37/4m), umarım Meclis komisyonunda değiştirilir. İletişim fakültelerinin yayın yapma hakları ellerinden geri alınmamalıdır. Şayet yasa tasarısı aynen bu şekli ile kanunlaşırsa, bunun tarihi vebalini RTÜK çekecektir.

YAZIYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir