İletişim Fakültesi Dekanları Konseyi Adana’da Toplanıyor!

İLDEK adıyla faaliyetlerini 2000 yıllarından beri kesintisiz sürdüren İletişim Fakültesi dekanları; 12-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ev sahipliğinde Adana’da toplanacak. İletişim fakültesi dekanları yılda ez az bir kez olmak üzere toplanmakta, iletişim eğitimini ilgilendiren konuları masaya yatırmakta ve öneri mahiyetinde almış olduğu kararları ilgili kurum ve kuruluşlara iletmektedir.

Bu yıl yapılacak toplantıya Türkiye’deki iletişim fakültesi dekanları yanında; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan iletişim fakültesi dekanları ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinden katılımlar olacaktır. Davetli konuşmacılar olarak RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, YÖK Kalite Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ile Türkiye’nin en eski yerel gazetesi olan Yeni Adana Gazetesi sahibi Çetin Remzi Yüreğir toplantıya konuşmacı olarak katılacaklardır.

İLDEK, 2000 yılından buyana toplam 25 toplantı gerçekleştirmiştir. Bu yıl Adana’da yapılacak etkinlik ile 26. İLDEK Toplantısı gerçekleştirecektir. Bu konsey sayesinde iletişim eğitimi bağlamında önemli değişimlere imza atılmıştır. İLDEK’in çabaları sonrasında İletişim Fakültelerinin Akreditasyonunu yapacak bir kurul oluşturulmuş, İLEDAK adını verdikleri bu kurul bundan böyle isteyen iletişim fakültelerinin akreditasyon değerlendirmelerini yapacaktır. Akreditasyondan geçecek iletişim fakülteleri; eğitim kalite güvencesini sağlamada çok önemli rol oynayacak, ÖSYM kılavuzunda bundan böyle akredite edilen iletişim fakültelerinin isimlerinin karşısında İLEDAK ifadesi bulunacak ve dolayısıyla akredite edilmiş bir iletişim fakültesinde eğitim görmek isteyen öğrencilere yönlendirme yapılacaktır. Toplantıda, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu akreditasyon konusunda bilgilendirme yapacak, gene iletişim fakültelerinin Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile ilişkili olması münasebetiyle, RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya da bir konuşma yapacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş da toplantıya katılacak ve Temel Eğitimden Ortaöğretime İletişim ve İlişkili Konular” başlıklı konuşmasını yapacaktır. Ayrıca, yerel basını temsilen de Türkiye’nin en eski gazetesi olan Yeni Adana Gazetesi sahibi Çetin Remzi Yüreğir “Sınır Tanımayan Gazetecilik” konusunda sunu yapacaktır.

İletişim fakültelerine öğrenci seçimindeki puan türü, ortaöğretimde okutulan Medya okur-yazarlığı dersinin sorunlarının ele alınması, iletişim fakültesi mezunlarının istihdam durumları için çözüm önerilerinin geliştirilmesi vb. konuları toplantıda ele alınacaktır. İLDEK Konseyi bundan böyle yılda bir kez sempozyum düzenlemeyi planlamıştır. Bu amaçla 18-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Uluslararası düzeyde “Dijital Çağda İletişim Sempozyumunu” Mersin Üniversitesinde düzenleyecektir. Her yıl “İLDEK Ödülleri” adı ile yazılı ve görsel medyada çalışan başarılı basın mensuplarına ödüller verilmesi de İLDEK Konseyinin hedefleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir