İldek Konseyi Tirebolu’nda Toplanıyor

Prof. Dr. Asaf Varol
varol.asaf@gmail.com

İletişim Fakülteleri Dekanları, 2000 yılından beri aralıksız olarak her yıl toplanıyor. İlk dönemlerde yılda 2-3 kez toplandığı oluyordu. Son yıllarda her yıl bir İletişim Fakültesinin ev sahipliğinde sürdürülen bu etkinlik, 18-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesinde gerçekleştirilecek.

Gururluyum, çünkü bu yıl 27. İletişim Fakültesi Dekanları Konsey toplantısını gerçekleştireceğiz. Fırat Üniversitesi adına mutluyum, çünkü bu etkinliğin başından beri (Amerika’da bulunmam sebebiyle 2005 yılı hariç) her etkinlikte bizzat yer aldım, İletişim Eğitiminin Türkiye’de seyrinin canlı şahidi oldum ve bütün toplantılarda etkin görevler aldım. İletişim Fakülteleri Dekanlarının tümüne müteşekkirim, çünkü beni 2006 yılında kurulan İLDEK (İletişim Fakülteleri Dekanları) Konseyine daimi üye seçerek, bana ve dolayısıyla Üniversiteme önemli bir görevi layık gördüler.

Dile kolay, tam 19 yıldır İLDEK aralıksız etkinliklerini sürdürmeyi başaran bir konsey kimliğine sahiptir. Türkiye’deki, KKTC’deki iletişim fakülteleri ile Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi, bu konsey içerisinde yer alıyor. Fakülteler sorunlarını konseyin gündemine getirerek, konunun bütün iletişim fakülteleri tarafından ele alınmasını sağlıyorlar. Öneri niteliğinde alınan kararlar, İLDEK Konseyi tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmekte ve takibi yapılmaktadır.

Bugüne kadar İLDEK konseyi tarafından başarılan önemli gelişmeler yaşanmıştır. En yeni bir gelişme, İLDEK Konseyi; İLAD’ın (İletişim Araştırmaları Derneği) çatısı altında İLEDAK’ın kurulmasını sağlayarak, Türkiye’de iletişim fakültelerinin akreditasyon işlemlerini yapmaktadır.

2018’de İLDEK ve İLAD birlikte, “Uluslararası Dijital Çağda İletişim Sempozyumunu” 18-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Mersin’de gerçekleştirdi. Bu sempozyuma sunulan bir kısım bildirilerin dijital dönüşüm ile ilgili olması, ayrıcalıklı bir durum olarak ortaya çıkmıştır.

İLDEK Konsey çalışmalarının başından beri içerisinde olmam, tüm bilgi ve belgelerin tarafımdan muhafaza edilmesi ve bunların bir kısmını http://www.ildek.org web adresimizde herkesin kullanıma açmış olmamız, önemli bir farkındalıktır. Bu web sayfası sayesinde İLDEK Konseyinin hafızasının canlı tutulmasını sağladık.

Bu web sayfasında her toplantıya ait sonuç bildirgeleri, gündem maddeleri, alınan kararlar, toplantıya ait resimler, İLDEK Yürütme Kurulunun yıllar itibariyle kimlerden oluştuğu ve diğer birçok bilgi ve belge sunulmaktadır. İnanmayacaksınız ama benim iletişim ile ilgili 1998 yılından beri yazdığım köşe yazılarımın sayısı 91 adet olmuş. Düşünebiliyor musunuz, 91 köşe yazısı ile adeta iletişim alanında bir hafıza oluşturabilmişim. Bunun haricinde iletişim toplantıları ve Fırat Televizyonu ile ilgili toplam 5 kitap yayınlamışım. Geriye dönüp baktığımda, ne denli büyük bir emek sarf ettiğimi, her sağduyulu insan takdir edecektir diye düşünüyorum.

2019 yılında görüşülecek konular arasında iletişim fakültelerindeki eğitimin akreditasyon işlemleri, İletişim Eğitimi Çekirdek Programının belirlenmesi, Akademik Teşvik Ödeneği yönetmeliğinde yer alan ve iletişim fakülteleri öğretim elemanlarının mağduriyetlerine sebep olan maddelerin görüşülmesi, YÖK 100/2000 doktora bursu, Yükseköğretimde dijital dönüşüm vb. ilginç konular ele alınacaktır.

Bu yıl İLDEK Konsey toplantısına rekor bir katılım bekliyoruz. Toplantıda alınacak kararları, toplantı sonrasında köşemde sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir