27. İLDEK Konsey Toplantısı

Prof. Dr. Asaf Varol
varol.asaf@gmail.com

İletişim Fakültesi dekanları ya da temsilcileri 18-20 Nisan 2019 tarihleri arasında Giresun Tirebolu’da toplandı. Katılımcı sayısı açısından bu toplantı bir rekora imza attı. Toplantıya henüz öğrencisi olmayan fakülte dekanlarının da katılması, bir farkındalık yarattı. Ancak üzülerek belirtmek gerekir ki bazı iletişim fakültesi dekanlıkları bu toplantıların herhalde önemini fark edemedikleri için toplantıya katılma yönünde hiçbir girişimde bulunmadılar. Oysa bu toplantıya katılarak yönettikleri fakülteleri için yenilik ve akreditasyon bağlamında belki bazı ipuçları yakalama fırsatı elde edebilirlerdi.

Toplantının açılışında Tirebolu Belediye Başkanlığına yeni seçilen Burhan Takır’ın diğer bazı protokol mensupları ile hazır bulunması, toplantıya ilçe düzeyinde verilen önemi yansıtıyordu. Üniversitelerarası Kurul toplantısının aynı güne denk gelmesi nedeniyle, açılışta Rektör Vekili olarak Prof. Dr. Mustafa Serkan Soylu hazır bulunuyordu. İLDEK Konseyi toplantısında açılış konuşması ev sahibi Dekan Prof. Dr. Nazım Elmas’ın toplantı hakkında bilgi vermesi ile başladı. Akabinde Prof. Dr. Aysel Aziz, İLDEK çalışmaları ve elde edilen bazı kazanımlar hakkında bilgiler verdi. Sonrasında ise İLDEK Yürütme Kurulu daimi üyesi bendeniz (Prof. Dr. Asaf Varol) 2000 yılından beri İLDEK toplantılarının bütünü hakkında genel bilgiler verdim. Dekanların daha önceki İLDEK toplantılarında yapılan çalışmalar hakkında görsel ve işitsel bir sunu yaparak, özlemli bir serüveni kendilerine yaşattığımı sanıyorum.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Giresun İl Jandarma Komutanı Albay Bahattin Murat Yakın, Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve diğer protokol üyelerinin 19 Nisan akşamı verilen gala yemeğinde aramızda olmaları, İLDEK Konsey toplantısına verilen önemi ortaya koyuyordu. Tabi bu başarı, ev sahipliği yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un ve Dekan Prof. Dr. Nazım Elmas hocamızın kredilerinin yansıması olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Geçen dönem yapılan İLDEK çalışmaları hakkında Yürütme Kurulu üyeleri sırası ile söz aldılar ve bilgilendirme yaptılar. Kanımca bu toplantının en önemli gündem maddelerinden biri İLAD-İLEDAK tarafından sürdürülen akreditasyon çalışmaları olmuştur. İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu ve önceki başkan Prof. Dr. Hülya Yengin akreditasyon işlemleri ve gelişmeleri hakkında oluşan tereddütleri giderici açıklamalarda bulundular. Önceki dönem başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz hocamızın oturum başkanlığını sürdürmesi ve demokratik bir yönetim sergilemesi, gözden kaçmıyordu.

19 Nisan günü İLDEK olarak önemli bir konuğu ağırlıyorduk. Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Üniversitesi Rektörü iken, YÖKAK (Yükseköğretim Kalite Kurulu) Başkanlığına atanan hocamız, üniversitelerimizin akreditasyon süreçleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundular. YÖKAK’ı çok yakından takip ediyorum. Başka bir deyimle 2017 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi, 2018 yılında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde YÖKAK Dış Değerlendiricisi olarak görevler almıştım. 2017 yılında işlemlerin yürütülmesi açısından bana göre serbestlik derecesi fazla idi. Yani raporlarda bütünlük açısından farklılıklar söz konusuydu. Ama Prof. Dr. Muzaffer Elmas hoca, dijital dönüşüm projesi kapsamında bu raporların hazırlanmasında önemli bir değişikliğe imza attı ve raporların kanıtları ile birlikte elektronik ortamlarda düzenlenmesinin yolunu açtı. 2018 yılı raporları için hazırlanan dijital ortam, üniversiteleri ölçme ve değerlendirme bağlamında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Biz değerlendiriciler bu dijital dönüşümün paydaşları olarak (dış değerlendiriciler) ziyadesi ile memnun kaldık. Çünkü değerlendirmelerimiz artık daha rahat ölçülebilir çıktılar ihtiva etmektedir. Kısmet olursa 2019 yılında da Ardan Üniversitemizde de dış değerlendirici olarak görev alacağım ve dolayısıyla YÖKAK’daki dijital değişim sürecini daha iyi analiz edebileceğim.

Toplantıyı başından sonuna kadar video ve resimlerle kayıt altına alan sevgili eşim Nurhayat Varol’un katkıları yadsınamaz. Yıllardır her türlü ayrıntıyı belgeleyerek, http://www.ildek.org sayfasında arşivlenmesine büyük katkıları oluyor. Diğer taraftan Tirebolu İletişim Fakültesinin diğer öğretim elemanları ve en önemlisi de öğrencileri canla başla çalışarak katkı sağladılar. İsmen burada zikretmek mümkün olmadığı için hepsine şükranlarını sunuyorum.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin misafir dekanlarla görsel ve işitsel mülakat yapmaları da ilginç bir gelişme oldu. Örneğin benim röportajı sevgili Gülistan Istambul’lu yaptı. Benim web sayfamı (http://www.asafvarol.com) ve Youtube’daki (Asaf Varol kanalı) videolarımı o kadar dikkatli incelemiş ki, ancak bu kadar güzel sorular hazırlanabilirdi. Tam 36 dakika süren bir röportaj hazırladı. Tebrikler.

İLDEK Konsey toplantısı, 2020 yılında Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılacak. Dekan Prof. Dr. Halil Savaş, yapmış olduğu takdim ile bu toplantının İzmir Ekonomi Üniversitesinden kendi üniversitesine kaymasının müsebbibi oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu da 2020 yılında İLAD-İLDEK tarafından ikincisi düzenlenecek olan İletişim sempozyumuna ev sahipliği yapacak. Ebru hoca 2021’de de İLDEK Konsey toplantısını yapacak.

İLDEK Konseyinin 6 kişiden oluşan Yürütme Kurulu üyeleri, dekanlarının oybirliği ile şu şekilde belirlendi.

1. Prof. Dr. Ahmet Ayhan (Antalya Üniversitesi, Başkan)

2. Prof. Dr. Asaf Varol (Fırat Üniversitesi, Daimi Üye)

3. Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç (Mersin Üniversitesi)

4. Prof. Dr. Nazım Elmas (Giresun Üniversitesi)

5. Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu (İzmir Ekonomi Üniversitesi)

6. Prof. Dr. Halil Savaş (Pamukkale Üniversitesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir