İLDEK-CIDA SEMPOZYUMU İZMİR’DE

Prof. Dr. Asaf Varol

varol.asaf@gmail.com

İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi (İLDEK) 4-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı tarafından organize edilmişti ve o toplantıda İLDEK tarafından bir sempozyumun düzenlemesi de konuşulmuştu.

 

İletişim fakülteleri dekanlarının katılımıyla 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirilen 26. İletişim Fakülteleri Dekanlar Konseyi toplantısının 4. Maddesinde aşağıdaki karar alınmıştı (http://ildek.org/bildirgeler/) .

 

“İlki 18-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak olan uluslararası bir sempozyumun 2019 yılından itibaren iki yılda bir düzenli olarak yapılmasına, bu konuda yetkinin İLDEK Yürütme Kuruluna verilmesine,”

 

Bu karar sonrasında İLDEK her iki yılda bir sempozyum düzenlemek için gerekli organizasyonları başlatmıştı. Nitekim 18-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi dönemin İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç, başarılı bir sempozyum organize etmişti (http://cida.mersin.edu.tr/) .

 

Derken aradan 2 yıl geçti ve bu defa da bu organizasyona İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu talipli oldu ve 26-28 Ekim 2020 tarihleri arasında bu sempozyumu gerçekleştirilecek (https://cida2020.ieu.edu.tr/ ) .

 

Maalesef COVID-19 pandemisi nedeniyle İzmir’de yüz yüze buluşmamız mümkün olamayacak. Bu nedenle de sempozyum tamamen çevrimiçi gerçekleştirilecek. Yapacak bir şey yok, mecburiyetten böyle bir yolu benimsemek zorundayız.

 

Bu sempozyum serisi İLAD’ın da (İletişim Araştırma Derneği) destekleri ile daha da güçlendi. İleriki yıllarda başka ülkelerdeki bazı İletişim Fakültelerini de konsorsiyum üyesi yaparak, sempozyumu diğer ülkelere taşımak istiyoruz. Bu geçişi sağlamak için de web sayfamızı (www.ildek.org) İngilizce olarak da hazırladık.

 

Mademki CIDA sempozyumunun çıkış kaynağı İLDEK Konseyi oldu, bu iki etkinliği birbirinden koparmamalıyız ve CIDA sempozyumları İLDEK Dekanlar Konseyinde alınacak kararlar doğrultusunda her iki yılda bir nerede yapılmasına karar verilmesi sürdürülmelidir. Bu davranış kurumsallığa gidişin göstergesi olacaktır.

 

Bu yıl İLDEK Dekanlar Toplantısı Nisan 2020 ayında Pamukkale Üniversitesinde yapılacaktı. Pamukkale Üniversitesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Halil Savaş büyük bir heyecanla dekanları Denizli’de toplamayı organize ederken, maalesef pandemi bu toplantının gerçekleşmesini de engelledi.

 

2020 Bahar yarıyılından itibaren eğitim sistemlerinde büyük değişikliğe gidildi. Birçok iletişim fakültemiz bu tür eğitime hazırlıksız yakalandı. Eminim ki dekanlar toplantısına uzaktan eğitim-öğretimin gidişatı, gündem maddelerinin önemli bir konusunu işgal edecek.

 

Diğer önemli bir gelişme de Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK) Üniversiteleri akredite edebilmek için yoğun çalışmaları yürütmesidir. Sayın Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve ekibi pandeminin olumsuzluğunu bertaraf ederek, toplantıların aksaksız yürütülmesini sağladı ve sağlıyor. Bu sürece iletişim fakülteleri de girmek zorundadır. İletişim fakültelerinin önemli bir avantajı bulunuyor. Bu da iletişim fakültelerinin akreditasyonu için İLEDAK’ın kurulmuş olmasıdır.

 

Üç yıl İLDEK Konseyi Başkanlığı yapan değerli hocamız Prof. Dr. Aysel Aziz ve ekibinin İLEDAK’ı oluşturma çabalarını çok yakinen biliyorum. Hata İLDEK olarak YÖK’te bu toplantılara İLDEK Konseyi Yürütme Kurulu olarak katılmıştık. İLDEK’in en büyük başarılarından birisi de İLEDAK’ı oluşturması ve bazı iletişim fakültelerinin akredite edilmesidir.

 

Bu yıl çevrimiçi yapılacak dekanlar toplantısının sabah oturumu genel iletişim konularına ve öğle sonu ise akredite konularına ayrılacak… Bu eğitimler çevrimiçi yapılarak, dekanlarımızın akreditasyon konusunda bilgilendirmeleri sağlanacak. Akreditasyon oturumu Prof. Dr. Aysel Aziz hocamız tarafından yönetilecek.

 

İLDEK Konseyinin 2020 yılının Yürütme Kurulunda Prof. Dr. Ahmet Ayhan (Akdeniz Üniversitesi), Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç (Mersin Üniversitesi), Prof. Dr. Nazım Elmas (Giresun Üniversitesi), Prof. Dr. Ebru Uzunoğlu (İzmir Ekonomi Üniversitesi), Prof. Dr. Halil Savaş (Pamukkale Üniversitesi) ve bendeniz, gündem maddelerini belirlemek için çalışmalarımızı yürütüyoruz. İletişim Fakülteleri Dekanlarından görüş isteyerek, gündem maddelerini kesinleştireceğiz.

 

Sonuç olarak, İLDEK emin adımlarla taahhütlerini yerine getirmektedir. İkinci sempozyumunu da yakında COVID-19 pandemisinin olumsuz etkisine boyun eğmeyerek gerçekleştirecek. İLDEK Konseyi toplantısında, iki yıl sonra yani 2022 de CIDA Sempozyumunu kimlerin düzenlemeye talip olacağını da merakla bekliyorum. Sizin de dikkatinizi çekti mi acaba, ilk iki CIDA sempozyumunu bayan dekanlarımız sahiplendi. Bakalım üçüncüsü de böyle mi devam edecek, göreceğiz…

 

Yorum (1)

  • seotools| 7 Ocak 2024

    Wow superb blog layout How long have you been blogging for you make blogging look easy The overall look of your site is magnificent as well as the content

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir